Kupując mieszkanie nowe, nieużywane, od dewelopera, możemy otrzymać surowe pomieszczenia do samodzielnej aranżacji. W lokalach mieszkalnych z rynku wtórnego musimy zwykle najpierw przeprowadzić gruntowny remont, aby móc rozpocząć projektowanie wnętrz. Jaki styl wybrać? Co jest teraz modne - klasyka, czy może nowatorskie pomysły?
Mieszkania na wynajem są zwykle reklamowane jako dobry pomysł na biznes. Nie każda osoba, która w nie inwestuje, może jednak liczyć na jednakowo duży zysk. Co zatem powinien wiedzieć inwestujący jeszcze przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu w tego rodzaju przedsięwzięcie?
Korzystna sytuacja na rynku mieszkaniowym
Nadchodzi okres świąteczny i nie każdemu w głowie rozmyślanie o inwestowaniu w nieruchomości. Są jednak 3 ważne powody, dla których powinniśmy zastanowić się nad podpisaniem umowy rezerwacyjnej z deweloperem na zakup mieszkania jeszcze w tym roku.
Co oznaczają te terminy?
Bardzo często Klienci przy zakupie nieruchomości zastanawiają się nie tylko jaką umowę przedwstępną podpisać (cywilną, notarialną), ale co też oznacza termin zaliczka / zadatek i ile faktycznie należy wykazać środków wkładu własnego.
Do zakupu mieszkania trzeba się dobrze przygotować
Przymierzasz się do zakupu nowego „M”? Pamiętaj, by dobrze zapoznać się z umową sprzedaży takiego lokalu. Bo choć obowiązująca od kilku lat „ustawa deweloperska” skutecznie zabezpieczyła interesy nabywców, eliminując z rynku większość nierzetelnych deweloperów, wciąż warto kierować się dobrą, sprawdzoną zasadą - ostrożności nigdy dość!
Nowa ustawa podpisana
Do 30 kwietnia trzeba złożyć zeznanie podatkowe
Sprzedając mieszkanie, dom, grunt lub inną nieruchomość należy zapłacić podatek od przychodu stanowiącego zapłatę. W niektórych przypadkach pomimo faktu, że podatnik dokonał sprzedaży nieruchomości, może uniknąć odprowadzenia podatku do Urzędu Skarbowego. Istnieją bowiem zwolnienia z opodatkowania, z których można skorzystać. Podatek należy zapłacić i złożyć odpowiednią deklarację w terminie rozliczenia podatku rocznego czyli do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.
Każdy lokator ma prawa, ale ma również obowiązki
Mieszkanie wynajmuje się nie po to, aby najemca (lokator) miał gdzie imprezować bądź przeczekać mroźną zimę. Nie po to też, aby to tylko jemu było wygodnie i miło. Każdy lokator ma oczywiście prawa, ale ma również obowiązki. Przede wszystkim powinien płacić czynsz, jaki uzgodnił z właścicielem (wynajmującym) podpisując umowę najmu.
Od najmu nieruchomości należy odprowadzić podatek
Do 20 stycznia należy zgłaszać formę opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości lub zmianę jej formy. Osoby płacące podatek ryczałtem swoje zeznanie muszą złożyć do końca stycznia.
Zmiany w kosztach utrzymania mieszkania
Jak zadbać o to aby nieruchomość trafiła we właściwe ręce
Mieszkanie lub dom to podstawowy i najważniejszy składnik majątku Polaków - wynika z najnowszego badania „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce” przygotowanego w tym roku przez NBP. Jednocześnie, tylko nieliczni dbają o to, by majątek ten trafił rzeczywiście we właściwe ręce w wypadku śmierci właściciela.