Jedną z najpopularniejszych transakcji na rynku nieruchomości są mieszkania do wynajęcia. W porównaniu do krajów Europy Zachodniej odsetek wynajmowanych mieszkań w Polsce wciąż jest niewielki, lecz trend ten powoli ulega zmianie. Dziś zauważa się wynajem krótko- i długoterminowy, na który chętnie decydują się rodacy.
Bez zobowiązań w atrakcyjnej lokalizacji
Powodów, dla których ktoś decyduje się wynająć mieszkanie, jest wiele. Na taką formę wspólnego zamieszkania decydują się pary lub osoby, które chcą spróbować życia na własny rachunek, usamodzielnić się i przestać być zależnym od rodziny. Mieszkania do wynajęcia są też popularne wśród studentów, którzy przyjeżdżają z innych miast i muszą mieć własny kąt do nauki.
Wynajem to wygodna forma zamieszkania lokalu. Nie wiąże się z wieloletnim kredytem, a początkowe koszty to wyłącznie kaucja (w znakomitej większości przypadków zwrotna). To doskonała opcja dla osób o niewystarczającej zdolności kredytowej lub dla tych, którzy dopiero zbierają na wkład własny w celu zakupu pierwszej nieruchomości.
Kto wynajmuje mieszkania?
Ofert nieruchomości na wynajem jest całkiem sporo. Najwięcej można ich znaleźć w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Katowice – czyli wszędzie tam, gdzie znajdują się duże ośrodki akademickie lub perspektywy znalezienia dobrze płatnej pracy. Właściciele liczą tu przede wszystkim na wynajem długoterminowy – w przeciwieństwie do miejscowości nadmorskich i położonych w górach, gdzie znajdują się nieruchomości na wynajem zazwyczaj na kilka dni.
Wiele mieszkań wynajmowanych jest prywatnie – właściciele samodzielnie zamieszczają ogłoszenia w prasie i sieci, poszukując potencjalnych najemców. Bardzo dużo ofert znajduje się też w biurach nieruchomości, które pośredniczą między właścicielem a najemcą. To oszczędza właścicielom czas na poszukiwania chętnych lokatorów i odciąża obowiązki związane z umowami i odprowadzaniem podatków.
Mieszkania do wynajęcia sposobem na zarobek
Zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Osoby, które mogą pozwolić sobie na taki wydatek, kupują mieszkania do wynajęcia z zamiarem dodatkowego zysku.
Statystyki wykazują, że to dobry sposób na stałe źródło utrzymania. Stopa zwrotu z wynajmu może wynieść nawet 8-9 procent w skali roku, co oznacza, że jest to całkiem rentowny biznes. Zakupiona nieruchomość może być wynajmowana bezpośrednio przez właściciela lub przekazana do obsługi biurom nieruchomości lub firmom, które specjalizują się w zarządzaniu apartamentami.
Najpopularniejsze lokale