Drastycznie spadła liczba deweloperów oczekujących wzrostu dynamiki sprzedaży mieszkań. Wiara we wzrost cen jeszcze się tli, ale i ona w maju spadła o połowę - wynika z najnowszego odczytu Indeksu Nastrojów Deweloperów - badania prowadzonego przez portal Tabelaofert.pl na próbie prawie dwustu największych deweloperów w Polsce.
Majowe odczyty Indeksu Nastrojów Deweloperów, wskaźnika, który już od przeszło roku bada nastroje na rynku deweloperskim, wskazują znaczne ich pogorszenie. Indeks zmiany cen mieszkań zanotował najniższy odczyt od roku (0,22). Spada systematycznie od czerwca 2023, kiedy był blisko maksimum (0,8) tuż przed startem BK2%. Ogłoszony w kwietniu projekt kredytu #nastart spowodował co prawda wzrost tego wskaźnika, ale tylko do poziomu 0,46. Po czym w maju spadł o ponad 50 proc. do poziomu 0,22, wracając tym samym do trendu spadkowego.
„Wniosek zatem jest następujący - im szybciej ceny rosną, tym deweloperzy mniej wierzą w dalsze wzrosty, co świadczy tylko o ich rozsądku i profesjonalnym podejściu do rynku oraz wsłuchiwaniu się w to, co mówią klienci w biurach sprzedaży” - analizuję odczyty IND Robert Chojnacki, założyciel portali Tabelaofert.pl. „ Dodajmy jednak – wciąż większa liczba deweloperów spodziewa się wzrostu cen niż spadku, jednak liczba oczekujących spadków jest największa od czasu, kiedy prowadzimy badania w ramach Indeksu” - podkreśla Robert Chojnacki.
Z zupełnie innymi oczekiwaniami mamy do czynienia, jeżeli chodzi o poziom sprzedaży. Indeks zmiany tempa w tym obszarze po raz drugi w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy jest pod kreską. Przy czym w grudniu 2023 roku oczekiwanie to związane było z brakiem oferty.
Pół roku później oferta jest już co prawda większa, ale nastroje odwróciły się o 180 stopni, i to praktycznie w ciągu miesiąca. Jeszcze w kwietniu spadków spodziewało się jedynie 10,6 proc. badanych, dziś jest to aż 21,7 proc (dodajmy, że w marcu 2024 było to jedynie 6,2 proc.). Wzrostów z kolei w kwietniu spodziewało się aż 46,8 proc., natomiast w odczycie majowym odsetek ten spadł do poziomu 19,8 proc.! To ponad dwukrotnie mniej.
„Jaka jest nasza interpretacja tych danych? Spadek sprzedaży w maju pogrzebał nadzieję tych deweloperów, którzy uwierzyli w medialne doniesienia o mającej nastąpić kolejnej fali wzrostów cen. Słaba sprzedaż mieszkań w maju, która według opublikowanych przez nas danych spadła aż o 21,8%, spowodowała również realne podejście do zakładanych planów sprzedaży” - twierdzi Robert Chojnacki.
„Deweloperzy przewidują stabilizację cen (niewielkie wzrosty na poziomie inflacji) i słabszą sprzedaż, przynajmniej dopóki nie zapadną wiążące decyzje dotyczące programu kredyt #nastart. Nie więc jest też tajemnicą, że mamy satysfakcję, ponieważ taki scenariusz prezentowaliśmy w prognozach w trakcie rynkowych webinarów organizowanych przez portal Tabelaofert.pl i dział konsultingu REDNET Property Group” - dodaje Robert Chojnacki.
Tabelaofert.pl