Po co powstała ustawa?
- Kredyt hipoteczny może zostać udzielony lub indeksowany jedynie w tej walucie, w której osoba zaciągająca kredyt zyskuje główne zarobki lub posiada najwięcej oszczędności.
- Kredytów hipotecznych będą mogły udzielać jedynie banki i SKOK-i.
- Pośrednictwo w udzielaniu kredytów będzie przysługiwało jedynie certyfikowanym pośrednikom, bądź ich agentom.
- W reklamach kredytów hipotecznych będzie się musiał pojawiać reprezentatywny przykład, co zwiększy przejrzystość podawanych informacji. W dodatku w reklamach podawana musi być rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Tak naprawdę każda reklama będzie musiała teraz obfitować we wszystkie najważniejsze informacje, podawane w taki sposób, by kredytobiorca mógł porównać dostępne na rynku kredyty hipoteczne z daną ofertą.
- Zaciągając kredyt, nie będziemy musieli kupować żadnych dodatków, które dotychczas pojawiały się czasem jako konieczne. Dozwolona będzie jedynie sprzedaż łączona, czyli cross selling. Taka sprzedaż będzie jednak własną wolą kredytobiorcy, który otrzyma od kredytodawcy dwa formularze informacyjne – jeden dotyczący zwykłego kredytu i drugi kredytu z dodatkowym produktem. W ten sposób będziemy mogli sami ocenić co nam się bardziej opłaca.
- Będzie istniała możliwość odstąpienia od umowy mimo uprzedniego złożenia podpisu na dokumencie. Oczywiście ma to swoje ograniczenia i konsekwencje, jednak do 14 dni od złożenia podpisu kredytobiorca będzie mógł się rozmyślić. Jedynym kosztem, jaki wówczas poniesie, będą odsetki za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia jego spłaty, przy czym nie może to nastąpić później niż 30 dni od dnia złożenia oświadczenia. Kredytodawca może oczekiwać tylko wyrównania kosztów administracyjnych.
Co w przypadku problemów ze spłatą?
Zgodnie z najnowszą ustawą, w przypadku problemów kredytobiorcy instytucja udzielająca kredytu powinna mu zapewnić możliwość restrukturyzacji kredytu, na przykład czasowego zniesienia konieczności spłaty czy zmiany wysokości rat. Jeśli kredytobiorca będzie się spóźniał ze spłatą, zostanie mu wysłane stosowne wezwanie, wraz z informacją o możliwości wystąpienia o restrukturyzację w ciągu 14 dni od jego dostarczenia.
Podsumowując, wchodząca w życie ustawa wiele zmieni – zabezpieczając lepiej kredytobiorcę i regulując dokładnie wszystkie działania związane z kredytem. Wymienione w tekście zmiany to tylko część zabezpieczeń, jakie będą obowiązywać. Kredyty hipoteczne staną się więc bezpieczniejsze niż kiedykolwiek.