Marzenie o własnym mieszkaniu jeszcze nigdy nie było tak łatwe do zrealizowania jak w ostatnich latach. Korzystne dla nabywców zmiany cen nieruchomości skłaniają coraz większą liczbę osób do podjęcia decyzji o zakupie mieszkania. Podczas, gdy na rynku można znaleźć nieruchomości z każdego zakresu cenowego, metrażowego i praktycznie w każdej lokalizacji zasadniczą kwestią staje się pytanie: lepiej kupić mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego? Okazuje się, że decyzja wcale nie jest taka prosta, bowiem obie opcje posiadają zarówno wady jak i zalety.
Szybkość realizacji transakcji
Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera musimy liczyć się z faktem, że upłynie sporo czasu zanim będziemy mogli wprowadzić się wymarzonego M. Nierzadko jest tak, że kupujemy piękną wizualizację budynku, którego budowa jest na etapie kopania dziury w ziemi. Musimy poczekać, aż realizowany budynek zostanie oddany do użytku. Możliwe jest, że znów upłynie kilka miesięcy zanim otrzymamy od dewelopera akt własności mieszkania. Największa słabość rynku pierwotnego jest równocześnie największą zaletą rynku wtórnego. Tutaj formalności zabierają zdecydowanie mniej czasu. Kredyt na zakup mieszkania można dostać w ciągu miesiąca, a mieszkanie przekazuje się w ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy. Jeśli płacimy gotówką, do mieszkania możemy wprowadzić się nawet w ciągu tygodnia. Jeśli komuś zależy przede wszystkim na szybkości realizacji transakcji, to powinien skłonić się ku mieszkaniu z rynku wtórnego.
Zapach nowości
W nowych mieszkaniach wszystko jest nowe. Nowe ściany, instalacje, rury, najnowsze technologie i wysoka jakość wykonania. Deweloper przyciąga potencjalnych klientów przede wszystkim estetyką zrealizowanej inwestycji. Nowe mieszkanie nie ma przeszłości co oznacza, że nowy właściciel sam tworzy charakter przestrzeni, w której będzie mieszkał. Jeśli zakupione mieszkanie jest jeszcze na etapie budowy to możemy zaproponować zmiany w układzie pokoi i w ten sposób dopasować mieszkanie do indywidualnych potrzeb. Mieszkanie z rynku wtórnego zazwyczaj jest naznaczone charakterem i osobowością wcześniejszych właścicieli. Wszelkie zmiany musimy przeprowadzić na własną rękę. Choć styl, w którym mieszkanie jest urządzone nie zawsze zgadza się z naszym gustem to jednak mieszkanie jest wyposażone i gotowe do zamieszkania, co dodatkowo przyspiesza proces przejęcia mieszkania.
Dodatkowe koszty
Jeśli przy wyborze mieszkania z rynku pierwotnego nie zdecydujemy się na wykończenie „pod klucz” musimy liczyć się z tym, że dostaniemy mieszkanie w surowym stanie. Nie ma w nim nic. Wyposażenie takiego mieszkania okazuje się być o wiele kosztowniejsze od przeprowadzenia drobnych zmian w mieszkaniu z rynku wtórnego. Warte uwagi jest również to, że przy zakupie mieszkania od dewelopera nie płacimy podatku od czynności cywilnoprawnych jeśli tylko deweloper płaci VAT od sprzedaży mieszkania ( a zazwyczaj tak to właśnie wygląda ). Jeśli kupujemy używane mieszkanie musimy dodatkowo liczyć się z taksą notarialną, a jeśli kupujemy z drugiej ręki – z prowizją dla pośrednika. Oczywiście tego typu kosztami nie musimy zawracać sobie głowy, jeśli chcemy kupić mieszkanie bezpośrednio od właściciela.
Lokalizacja
W atrakcyjnej lokalizacji o wiele łatwiej jest znaleźć mieszkanie z rynku wtórnego, więc jeśli zależy nam na łatwym dostępie do centrum miasta to prawdopodobnie będziemy musieli zdecydować się na takie mieszkanie. Deweloperzy realizują inwestycje z reguły na obrzeżach miasta ze względu na dostępność odpowiednich gruntów pod zabudowę. W takich przypadkach w okolicy nie ma rozwiniętej infrastruktury, a teren dookoła przez kilkanaście miesięcy lub nawet kilka lat wciąż może przypominać plac budowy. Jeśli jesteśmy gotowi poczekać, aż w okolicy powstaną przedszkola, szkoły, sklepy, urosną drzewa i powstaną przystanki autobusowe, a chcemy zamieszkać w nowym mieszkaniu to zdecydujmy się na tę opcję. Nowe mieszkanie w takiej lokalizacji będzie zdecydowanie tańsze od mieszkania z rynku pierwotnego położonego w pobliżu centrum miasta.
Sąsiedztwo
Niezwykle ważną, a jednak czasami pomijaną kwestią jest sąsiedztwo. Planując zakup mieszkania z rynku wtórnego dobrym pomysłem jest zapoznanie się z okolicą i potencjalnymi sąsiadami. Warto zapytać ich o warunki i jakość życia oraz dowiedzieć się czy przypadkiem w przyszłości obok tego budynku nie zostanie wybudowany wieżowiec przesłaniający piękny widok z okna, za który teraz płacimy. Gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera niestety nigdy nie wiadomo z jakimi sąsiadami przypadnie nam mieszkać przez ścianę. Pamiętajmy, że nawet na rodzinnych osiedlach możemy spotkać specjalistów od zatruwania innym życia.
Inwestycja na lata
Coraz więcej osób kupuje mieszkanie pod wynajem traktując to jako formę inwestycji. Osoba prowadzona takimi pobudkami powinna być świadoma tego, że młodsze mieszkanie prawdopodobnie dłużej utrzyma swoją wartość. Za kilkanaście lat będzie ono droższe niż mieszkanie budowane w starej technologii. Jednakże nie można zapominać o tym, że starsze budynki nie tylko znajdują się w lepszej lokalizacji, ale również wielu ludzi uważa, że posiadają duszę – klimat typowy dla budynków z cegły i prestiż mieszkania w wyjątkowym miejscu często podbijają cenę na metr kwadratowy. Tak dzieje się w przypadku kamienic kupowanych np. na starówce.
Wsparcie na start
Ostatnimi laty niezwykle popularnym rządowym programem pomocy finansowej przy zakupie mieszkania jest tzw. MDM czyli „Mieszkanie Dla Młodych”. Wsparcie obejmuje przede wszystkim osoby do 35 roku życia kupujące mieszkanie po raz pierwszy. Dopłatę do mieszkania na rynku wtórnym o wiele trudniej jest uzyskać w większych miastach, natomiast nie powinno być większych problemów z jej uzyskaniem w mniejszych miejscowościach. W przypadku rynku pierwotnego sytuacja jest całkiem odwrócona. Podaż mieszkań deweloperskich jest o wiele większa w miastach niż małych miejscowościach, a co za tym idzie – wsparcie finansowe otrzymają w pierwszej kolejności te osoby, które decydują się na nowe mieszkanie np. w Warszawie.
Decyzja o zakupie mieszkania z pewnością nie należy do łatwych. Warto dogłębnie porównać oferty mieszkań na obu rynkach i ostrożnie rozważyć wszelkie argumenty przemawiające za i przeciw mieszkaniom z obu rynków. Jasno określmy swoje potrzeby i postarajmy się naszkicować dalekosiężne plany, które ułatwią nam podjęcie decyzji. Bądźmy wytrwali w poszukiwaniu naszego wymarzonego lokum, a na pewno natrafimy na taką ofertę, która możliwie najlepiej będzie odpowiadać naszym wymaganiom. Pamiętajmy, że co dwie głowy to nie jedna, więc jeśli to możliwe warto skorzystać z pomocy zaufanej, bardziej doświadczonej osoby, która już kiedyś mieszkanie kupowała.
Zobacz mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego
Zobacz nowe mieszkania