Twoje oferty
0
0

BAROMETR CEN MIESZKAŃ - PAŹDZIERNIK 2024

CENY MIESZKAŃ W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH W POLSCE

Mieszkania tanieją, a sprzedaż rośnie

Barometr Cen Mieszkań Tabelaofert.pl – październik 2024: Nie tylko rabaty, ale też regularne obniżki cenników sprawiły, że w większości dużych miast nowe mieszkania staniały. Spadki są szczególnie widoczne w ośrodkach, gdzie deweloperzy oferują dużo nowych mieszkań. Niższe ceny lokali zachęciły kupujących, co wyraźnie napędziło sprzedaż.  

  • Spadki cen w dużych miastach: średnie ceny nowych mieszkań w 7 z 17 miast w Polsce monitorowanych przez portal mieszkaniowy tabelaofert.pl w październiku 2024 r. spadły. Wzrost cen odnotowano przede wszystkim w miejscowościach, gdzie do sprzedaży wprowadzono nowe, droższe inwestycje i gdzie liczba dostępnych mieszkań na rynku była relatywnie (uwzględniając wielkość ośrodka miejskiego) niższa.
  • Wzrost sprzedaży w biurach deweloperów sięgnął 17,4%. Deweloperzy zintensyfikowali działania promocyjne, co przełożyło się na decyzje kupujących. Klienci ruszyli po mieszkania, szczególnie w miejscach, gdzie mogli liczyć na rabaty i atrakcyjne oferty.
  • Obserwujemy równocześnie zwiększony popyt na tańsze mieszkania. Nabywcy szukają korzystnych ofert, często decydując się na mniejsze mieszkania lub lokalizacje poza granicami dużych miast. Wśród mieszkań spełniających te dwa kryteria zaobserwowano gwałtowny wzrost sprzedaży w październiku– sięgający 52,2%. Widać więc wyraźnie, że kupujący przestali czekać na zapowiadane dopłaty do kredytów, koncentrując się na atrakcyjnych cenowo opcjach.
 

Jak wynika z najnowszego odczytu Barometru Cen Mieszkań portalu Tabelaofert.pl rynkiem mieszkaniowym rządzi niewidzialna ręka. Obniżenie cen przyniosło wzrost sprzedaży. Nowe mieszkania są droższe tylko tam, gdzie wybór lokali jest mniejszy.

 
Średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania spadła w 4 z 6 największych miast: W Krakowie (-0,7%), we Wrocławiu (-0,7%), w Poznaniu (-1,0%), oraz przede wszystkim w Łodzi (-5,0%). Co ciekawe, to w tych miastach miał ostatnio miejsce największy przyrost nowej oferty. Spadki średniej ceny metra kwadratowego odnotowano również w Rzeszowie (-1,9%), Białymstoku (-1,3%) i Bydgoszczy (-0,1%) oraz w aglomeracji trójmiejskiej (-0,5%). W Łodzi średni spadek cen to równolegle wynik tego, że mieszkanie wprowadzane dopiero do sprzedaży, były niżej wyceniane od tych znajdujących się na rynku.
Z dużych miast wzrost średniej ceny metra kwadratowego miał miejsce jedynie w Warszawie (+1,5%), Gdańsku (+1,9%), jednak było to spowodowane wprowadzonymi do sprzedaży projektami w droższych lokalizacjach. Ale warto dodać, że właśnie w tych miastach oferta w ostatnim okresie przyrastała wolniej niż w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi.
Wzrosty średniej ceny metra kwadratowego miały miejsce w kilku mniejszych ośrodkach i spowodowane były uruchomieniem nowych projektów w bardziej prestiżowych lokalizacjach. Tak było w Gdyni (+9,4%), Szczecinie (+4,0%), Katowicach (+0,2%) Kielcach (+0,6%), Gliwicach (+0,8%) oraz aglomeracji śląskiej (+2,1%) poznańskiej (+3,4%) warszawskiej (+0,7%) a także w projektach wakacyjnych (+0,9%).

 
Zmiana ceny metra kwadratowego mieszkania w największych miastach

WYKRES ZMIANY CEN M2 - 15 miast

Zmiana ceny metra kwadratowego mieszkania w aglomeracjach
wykres zmiany cen aglomeracje

 
- Skoro inwestorzy prywatni odpowiadają dziś za budowę ponad 98% mieszkań w Polsce to nie mogło być inaczej. Zadziałała niewidzialna ręka rynku: duża podaż spowodowała w poprzednich miesiącach spadek sprzedaży, a to wymusiło obniżki cen i promocje, które w październiku zachęciły kupujących do podjęcia decyzji-- wskazuje Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
I dodaje, że jeśli nowe inwestycje podnoszą średnią cenę za metr kwadratowy, to dzieje się tak głównie w miejscach, gdzie wybór mieszkań jest ograniczony.
-Tak właśnie działa prawo popytu i podaży. Analizuję rynek od 25 lat – i zawsze każdy spadek cen nie trwał długo i nie był głębszy niż kilka procent. Klienci dobrze to rozumieją – korzystają z okazji i kupują, nie licząc na wsparcie państwa, nawet jeśli oznacza to horrendalnie wysokie obciążenie kredytowe. W efekcie nabywają często mniejsze mieszkania lub te położone dalej od centrum – podkreśla Robert Chojnacki.  
 

Zmiana poziomu sprzedaży

 Wykres zmiany tempa sprzedaży
 

Gdzie jest najdrożej i gdzie najtaniej

 
Obecnie nominalnie najdroższym miastem jest Warszawa, gdzie średnia cena m² wynosi 17 382 zł/m2, potem kolejno Kraków 16 432/m2 i Gdańsk 14 882 zł/m2, a najtańszym z analizowanych miast jest Radom – 8 660 zł/m² i Gliwice – 9550 zł/m2.
 

Zmiana ceny metra kwadratowego mieszkania w największych miastach

 ceny mieszkania
 



Indeks Nastrojów Deweloperów: pesymizm rośnie, ceny mieszkań spadają.

  • Co czwarty deweloper przewiduje obniżki cen mieszkań w najbliższych miesiącach.
  • Coraz więcej kupujących liczy na niższe ceny i przygotowuje się do zakupu.
  • Biura sprzedaży odnotowują wzmożone zainteresowanie – liczba zapytań wzrosła o 40%.

Rynek mieszkaniowy w Polsce przechodzi zauważalne zmiany. Odsetek firm deweloperskich, które widzą przestrzeń do obniżek cen, rośnie z miesiąca na miesiąc. Według najnowszego badania Indeksu Nastrojów Deweloperów (IND) przeprowadzanego przez portal rynku mieszkaniowego Tabelaofert.pl, liczba deweloperów spodziewających się spadków cen wzrosła znacznie w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami. W badaniu wzięło udział ponad 200 firm deweloperskich z całego kraju.

Będzie taniej

- Obecnie niemal co czwarty badany deweloper przewiduje obniżki cen. Deweloperzy, którzy widzą przestrzeń do podwyżek stanowią margines rynku - to zaledwie 3,3 % ankietowanych. W poprzednim miesiącu firmy, które mówiły o wzrostach stanowiły ponad 14%  ankietowanych deweloperów. Zmiana nastrojów na rynku jest więc znacząca. W efekcie październikowy


Indeks nastrojów deweloperów zmiany cen mieszkań

Indeks Zmiany Cen Mieszkań odnotował najniższą wartość w swej historii – komentuje Ewa Palus, główny analityk REDNET Property Group.

I dodaje, że analizując przepływy odpowiedzi pomiędzy poszczególnymi kategoriami: ankietowani, którzy wcześniej spodziewali się wzrostów cen, teraz częściej wskazują na stabilizację.

- Indeks Zmiany Cen Mieszkań odnotował najniższą wartość w historii odczytu. Wrzesień 2024 przyniósł pierwszy ujemny odczyt (-0,04), w październiku indeks spadł do poziomu -0,2


indeks nastrojów deweloperów zmiana cen

Czy niższe ceny przełożą się na szybszą sprzedaż? Zdaniem większości deweloperów niekoniecznie. Udział firm wskazujących na stabilizację sprzedaży w najbliższych miesiącach wzrósł do 64,2%.  

- W ciągu najbliższych miesięcy raczej nie wydarzy się nic, co może wpłynąć na wyniki sprzedażowe zarówno in plus, jak również in minus. Nowy program wspierający zakup

zmiany tempa sprzedaży

mieszkania z pewnością nie zostanie uruchomiony w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, brak również perspektyw na skokowe obniżki stóp procentowych i skokowy wzrost wynagrodzeń, które mogłyby doprowadzić do znacznej poprawy zdolności kredytowej – wskazuje Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca REDNET 24.

Jest konkurencja i jest w czym wybierać

Zgodnie z październikowym odczytem 19,2% pytanych deweloperów jest jednak zdania, że mieszkania będą sprzedawać się szybciej. Grupa firm wierząca w taki scenariuszy rynkowy topnieje (we wrześniu stanowiła 32 proc. spośród ankietowanych).

- Wiara w poprawę tempa sprzedaży, którą odnotowano u części deweloperów może wynikać z tego, że w bankach pojawiają się nowe promocyjne oferty kredytowe. Są one jednak dedykowane głównie zamożniejszym osobom lub tym którym posiadają wysoki wkład własny.  Nie można również pominąć tego, że dziś mamy wręcz idealna sytuację z punktu widzenia nabywców mieszkań.  Tak dużej oferty nowych mieszkań nie było od dekady. Jest w czym wybierać, póki kurek z nowymi inwestycjami nie zostanie zakręcony – komentuje Ewa Palus.

Póki mieszkań jest dużo, deweloperzy konkurują o klientów.

- Korekta cen stała się faktem i na rynku mieszkaniowym jest coraz więcej obniżek, szczególnie w projektach, które są już realizowane od jakiegoś czasu – dodaje Palus.

Nie pozostaje to bez wpływu na zachowania szukających mieszkania.

indeks zmiany tempa sprzedaży

Klienci oczekują niższych cen

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami znacząco wzrosło – poziom zapytań w październiku był o 40% wyższy niż we wrześniu. Co więcej, badania przeprowadzone przez REDNET24 pokazują, że coraz więcej klientów firm deweloperskich spodziewa się spadków cen.

 wskaźnik oczekiwań klientów

-Od początku prowadzenia badań po raz pierwszy liczba odpowiedzi „ceny spadną” przewyższa odpowiedzi „ceny wzrosną”. Obecnie aż 33% respondentów jest przekonanych, że mieszkania będą tańsze. Szczególnie wyraźne jest to wśród klientów poszukujących dużych, pięciopokojowych mieszkań i domów – mówi Jacek Matuszko, dyrektor sprzedaży w REDNET 24.

Nowym trendem jest również znaczny wzrost zapytań o mieszkania trzypokojowe – ich popularność wzrosła z 25,7% we wrześniu do 37,7% w październiku.

wskaźnik oczekiwań klientów lipiec- październik

- To prawdopodobnie oznacza powrót na rynek rodzin poszukujących lokali na własne potrzeby, w tym tych większych niż model 2+1. Od czterech miesięcy natomiast liczba
respondentów opowiadających się za stabilizacją cen jest niemalże stała zawarta w przedziale 47-49% ogółu odpowiadających – dodaje Matuszko.

wskaźnik oczekiwań klientów