zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Parter vs. ostatnie piętro

Które piętro będzie dla Ciebie lepsze?

2015-11-05
 
Kupno mieszkania może stanowić spore wyzwanie dla niedoświadczonych osób. Jest to trudna decyzja, przed podjęciem której należy rozważyć wszelkie możliwe opcje. Przy wyborze mieszkania znaczenie ma nie tylko jego cena, lokalizacja i standard, ale również piętro, na którym się znajduje. Jego wybór nierozerwalnie wiąże się z komfortem życia. Parter czy ostatnie piętro? Postanowiliśmy zastanowić się nad korzyściami płynącymi z mieszkania na obu piętrach oraz niedogodnościami jakimi jest to obarczone.
 
Mieszkanie na parterze
Jedną z cech charakterystycznych mieszkań na parterze jest ich niższa cena w stosunku do wyżej położonych lokali. Jest to spowodowane mniejszym zainteresowaniem potencjalnych nabywców. W ostatnich latach słyszy się wiele złego na ich temat i z reguły taki zakup jest odradzany, ale czy słusznie?

Mieszkanie na parterze jest istotnym udogodnieniem dla osób starszych i rodzin z dziećmi. Osoby w podeszłym wieku często nie mogą sobie pozwolić na pokonanie kilkudziesięciu stopni w przypadku, gdy budynek nie jest wyposażony w windę. Również rodzice ucieszą się na myśl, że nie będą musieli zmagać się z wnoszeniem wózka dziecięcego na piętro. Dzieci również na tym skorzystają – mają bliżej na podwórko, więc chętniej będą spędzać czas na świeżym powietrzu.

Dla tych, którzy cenią sobie ciszę i spokój ta opcja może okazać się nie najlepszą. Trzeba liczyć się z hałasem dobiegającym z różnych źródeł. Zza okien będą dochodzić do nas różnego rodzaju rozmowy sąsiadów, okrzyki bawiących się dzieci jeżeli w pobliżu znajduje się plac zabaw lub boisko, a jeśli mieszkanie znajduje się w centrum miasta – hałas z ulicy. W lecie przy otwartym oknie można odnieść wrażenie, że wszystko to dzieje się u nas w mieszkaniu.

Dodatkowo należy mieć na względzie przechodniów, którzy mimochodem będą zaglądać nam przez okna. O użyciu zasłon i rolet szczególnie musimy pamiętać wieczorami, gdy z ulicy widać w mieszkaniu dosłownie wszystko. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby za darmo dostarczyć swoim sąsiadom rozrywki.

Niektórzy marzą o własnym kawałku ziemi. Tylko w przypadku mieszkania na parterze możemy go dostać w pakiecie. Zadbany i właściwie zagospodarowany z pewnością umili spędzanie wolnego czasu najmłodszym, ale również zapewni komfort grillowania i spożywania wspólnych posiłków na świeżym powietrzu. W przypadku, gdy będziemy chcieli zorganizować imprezę okolicznościową np. urodziny dziecka, ogródek będzie stanowił dodatkową przestrzeń do wykorzystania. Oczywiście tak będzie tylko w sytuacji, gdy ogródek jest wyraźnie oddzielony z zewnątrz, a przechodnie nie mogą nam zaglądać ani wyprowadzać swoich czworonożnych przyjaciół. Nie unikniemy jednak obserwacji z góry. Lokatorzy z wyższych pięter zawsze będą mogli spojrzeć na dół, żeby sprawdzić co w danym momencie się u nas dzieje.

Właściciele domowych zwierząt, a zwłaszcza kotów, docenią zalety parteru. Jak wiadomo koty wędrują swoimi kocimi drogami, więc jeśli zdecydujemy się na mieszkanie na parterze na pewno pozytywnie odbije się to na ich zdrowiu i samopoczuciu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że do nisko położonego mieszkania będą częściej wstępować nieproszeni goście w postaci różnego rodzaju owadów. Choć może wydawać się to drobnostką, dla osób brzydzących się pająkami i mrówkami w kuchni, tacy goście stanowią spory kłopot.

Często i słusznie pojawiającym się argumentem przeciwko mieszkaniom na parterze jest zwiększone ryzyko włamania i kradzieży. Nie będziemy czarować – mieszkania położone nisko są łatwiej dostępne dla włamywaczy. Mogą wkraść się przez okno lub balkon. Niezwykle ważne jest, żeby przy wychodzeniu z mieszkania zawsze pamiętać o dokładnym ich zamknięciu i zabezpieczeniu. Problem również pojawia się w ciepłe, letnie noce – często zostawiamy je uchylone. Dobrym pomysłem wydaje się być inwestycja w okna lub rolety antywłamaniowe, które zwiększą nasze bezpieczeństwo. Innego rodzaju zagrożeniem jest zalanie mieszkania przez sąsiadów z góry. Choć to przykry scenariusz jest on prawdziwy. Jeśli mamy taką możliwość warto poznać osoby mieszkające nad mieszkaniem, którym jesteśmy zainteresowani i spróbować ocenić czy są to osoby odpowiedzialne. Wiadomo, że nie da się wszystkiego przewidzieć, ale lepiej zminimalizować ryzyko.

Z reguły do mieszkań na parterze dochodzi mniej światła słonecznego niż do wyższych pięter. Jest to również wynikiem stosowania rolet i grubych zasłon w oknach. Jeśli chcemy zadbać o to, by wnętrze było odpowiednio doświetlone, będzie to od nas wymagało odrobinę więcej zaangażowania.
Nie powinno stanowić to większego problemu, bowiem umiejętne rozmieszczenie źródeł światła w mieszkaniu sprawi, że będzie ono bardziej przytulne, a nawet przestronne.

Mieszkanie na parterze szczególnie docenimy, gdy przyjdzie nam wnosić ciężkie meble lub zakupy. Świadomość tego, że nie musimy odbywać kilkupiętrowej wspinaczki z dodatkowym obciążeniem, może silnie przemówić jako argument za przy wyborze mieszkania na dole.
 
Mieszkanie na ostatnim piętrze

Ostatnimi czasy ceny mieszkań na ostatnim piętrze mocno podskoczyły do góry w stosunku do innych ofert. Coraz częściej można spotkać mieszkania w formie przestronnych penthousów stanowiących symbol luksusu. Chętnych jest niemało. Co tak naprawdę ich przyciąga? Czy takie lokale mają swoje słabe strony?

Pierwszym skojarzeniem jakie mamy, gdy myślimy o mieszkaniu na ostatnim piętrze jest rozciągający się za oknem piękny widok. Niebieskie niebo, kołyszące się czubki drzew zdecydowanie lepiej wpłyną na nasze samopoczucie niż widok drugiego budynku lub samochodów oddalonych zaledwie kilka metrów od nas. W większym mieście urzeknie nas widok ulic i budynków rozświetlonych nocą.

Gdy mieszkamy tak wysoko nie musimy przejmować się tym, że ktoś będzie zaglądać nam do okna. Możemy w ogóle nie montować rolet czy wieszać firanek, jeśli tego nie lubimy, i wciąż czuć się swobodnie, nawet wieczorami. Stanowi do doskonałe rozwiązanie dla osób szczególnie ceniących sobie zarówno prywatność jak i światło dzienne w mieszkaniu. Dzięki temu, że nie potrzebujemy zasłaniać okien, wpuszczamy jeszcze więcej słońca do pomieszczeń. Mieszkania na ostatnim piętrze są znacznie lepiej doświetlone w porównaniu do mieszkań na parterze.

Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie pod dachem, to niestety może się zdarzyć, że będziemy znosić dosyć spore wahania temperatury w ciągu roku. W lecie takie mieszkanie będzie znacznie szybciej się nagrzewać, a z kolei w zimie ochładzać. Wielokrotnie jednak słyszy się skargi na ten temat. Ten problem nie powinien występować w nowoczesnym budownictwie. Z reguły izolacja cieplna w nowych budynkach jest na tyle dobra, że nie ma odczuwalnej różnicy w temperaturze w mieszkaniach na różnych piętrach.

Jednym z największych atutów jest… cisza. Jeśli mieszkamy odpowiednio wysoko, nie dochodzą do nas gwar z ulicy, dziecięce okrzyki, ani rozmowy sąsiadów. Również nad głową nikt nam nie tupie. Na klatce schodowej panuje spokój – na ostatnie piętro wchodzą tylko ci, którzy tam mieszkają. W rezultacie możemy prowadzić bardziej ciche i spokojne życie. Jedynym odgłosem, który może nam towarzyszyć jest dźwięk deszczu uderzającego o dach. Jeśli już mowa o deszczu, istnieje ryzyko, szczególnie w przypadku starego budownictwa, że dach nie będzie do końca szczelny.

Innym aspektem mieszkania na ostatnim piętrze jest problem ze wspinaczką w razie braku lub awarii windy. Wyobraźmy sobie, że mieszkamy na piętnastym piętrze, a winda jest nieczynna. Starsze osoby i rodziny z dziećmi stoją przed poważnym wyzwaniem. Może się nawet zdarzyć, że z przyczyn zdrowotnych osoba starsza będzie na kilka dni uziemiona, a z kolei rodzice będą musieli zmierzyć się z wnoszeniem ciężkiego dziecięcego wózka, nie wspominając już o wnoszeniu sporych rozmiarów mebli.

Co do kwestii włamywaczy, mają oni utrudnione zadanie. Znacznie ciężej dostać się do mieszkania na ostatnim piętrze co skutecznie ich zniechęca do podjęcia takiego ryzyka. Możemy zatem czuć się bezpieczniej i nie panikować, gdy zostawimy otwarte okno na czas naszej niedługiej nieobecności. W nocy także śpimy spokojniej wiedząc, że nie tylko nie zawitają do nas rabusie, ale również komary, które tak wysoko nie latają…
 
Podsumowanie

Tak naprawdę każde mieszkanie jest trochę inne i różne cechy mogą przesądzić o naszej decyzji. Trudno jednoznacznie stwierdzić, na którym piętrze najlepiej kupić mieszkanie. Uwarunkowań jest sporo, ale dużo też zależy od nas samych. Jakim typem ludzi jesteśmy? Bardziej cenimy sobie prywatność, czy wygodę życia? Co nas irytuje, a na co nie zwrócimy uwagi? Czy planujemy założyć rodzinę w najbliższym czasie? Tego rodzaju pytania pozwolą nam nakreślić jakiego mieszkania potrzebujemy. Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć decyzję, której później nie będziemy żałować.
 

Polecane ogłoszenia:

Comfort City Rubin Warszawa Białołęka
ul. Dionizosa 7
Głównym atutem inwestycji jest niezwykle bogata oferta układów mieszkań w metrażach od 25 do 75 mkw. Pozwala to znaleźć mieszkanie doskonale...Comfort City Rubin to pierwszy z jedenastu planowanych zespołów budynków (trzy-, sześcio- i ośmiopiętrowych), w najnowszej inwestycji BARC Warszawa...
Anchoria Apartamenty Mechelinki
ul. Do Morza

Wyjątkowa inwestycja w uroczych Mechelinkach nad Zatoką Pucką w bliskim sąsiedztwie Trójmiasta. Tworzą ją kameralne budynki charakteryzujące się...Anchoria powstała z pasji tworzenia i marzeń o miejscu wyjątkowym. Urokliwe Mechelinki nad Zatoką Pucką, w bliskim sąsiedztwie Trójmiasta, stały...

Osiedle Bocian Zgorzała
ul. Wilgi

Osiedle domów wolnostojących i bliźniaków zlokalizowane w cichej, spokojnej okolicy z bardzo dobrym dojazdem do Warszawy. Część segmentów...„Osiedle Bocian” to wyjątkowa inwestycja uwzględniająca sugestie i potrzeby naszych dotychczasowych klientów. Wychodząc na przeciw Państwa...

Mirabelkowa Aleja Łódź Polesie (Złotno)
ul. Podchorążych 49
Mirabelkowa Aleja PP to kolejny etap znanego mieszkańcom Łodzi osiedla w zabudowie szeregowej. Inwestycja położona jest przy ulicy Podchorążych na...Mirabelkowa Aleja, to nowoczesna inwestycja w zabudowie szeregowej, która łączy się harmonijnie z zielonym otoczeniem, w jakim jest położona....
19. Dzielnica IV etap Warszawa Wola (Czyste)
ul. Kolejowa 49

Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana inwestycja zlokalizowana w centrum stolicy. Jej wyjątkowy design tworzą nowoczesna architektura i...19. Dzielnica / Etap IV INFORMACJE O INWESTYCJI• Największe, nowe osiedle w centrum miasta • Doskonała lokalizacja – obok stacji II linii metra...

Osiedle Natura etap III Zgorzała
ul. Wilgi
Segmenty i mieszkania zlokalizowane w otoczeniu zieleni, jednocześnie blisko Warszawy. To doskonała inwestycja dla tych, którzy cenią życie w stylu...Osiedle Natura to Twoje miejsce blisko natury. Jeśli marzysz o mieszkaniu w otoczeniu zieleni, chcesz cieszyć się ciszą i spokojem a życie w stylu...
Osiedle Natura etap III - domy Zgorzała
ul. Wilgi
Segmenty i mieszkania zlokalizowane w otoczeniu zieleni, jednocześnie blisko Warszawy. To doskonała inwestycja dla tych, którzy cenią życie w stylu...Osiedle Natura to Twoje miejsce blisko natury. Jeśli marzysz o mieszkaniu w otoczeniu zieleni, chcesz cieszyć się ciszą i spokojem a życie w stylu...
BOHEMA - Strefa Praga Warszawa Praga Północ
ul. Szwedzka 20
Bohema Strefa Praga to unikalny projekt łączący historyczną lokalizację z nowoczesną architekturą. Komfortowe, ustawne mieszkania o zróżnicowanych... W poczuciu obowiązku dbania o zdrowie naszych Klientów, pracowników i ich rodzin informujemy, iż nasze biuro sprzedaży funkcjonuje zdalnie....
Murapol Śląskie Ogrody Katowice Wełnowiec-Józefowiec
ul. Bytkowska 103
Śląskie Ogrody zostały umiejscowione przy ulicy Bytkowskiej, w sąsiedztwie rozległych terenów rekreacyjnych Parku Śląskiego. Deweloper zaplanował...Murapol Śląskie Ogrody w Katowicach to wymarzone osiedle dla osób pragnących jednocześnie bliskości centrum miasta oraz sąsiedztwa licznych miejsc...
Osiedle Bocian Zgorzała
ul. Wilgi

Osiedle domów wolnostojących i bliźniaków zlokalizowane w cichej, spokojnej okolicy z bardzo dobrym dojazdem do Warszawy. Część segmentów...„Osiedle Bocian” to wyjątkowa inwestycja uwzględniająca sugestie i potrzeby naszych dotychczasowych klientów. Wychodząc na przeciw Państwa...

Osiedle Meteos Wrocław Sołtysowice
al. Poprzeczna 53-55
Kameralna inwestycja na wrocławskich Sołtysowicach. W okolicy dużo zieleni i niska zabudowa. Lokalizacja pozwala na szybki dojazd zarówno do... W poczuciu obowiązku dbania o zdrowie naszych Klientów, pracowników i ich rodzin informujemy, iż nasze biuro sprzedaży funkcjonuje zdalnie....
Osiedle Natura etap II Zgorzała
ul. Gogolińska 9
Segmenty i mieszkania zlokalizowane w otoczeniu zieleni, jednocześnie blisko Warszawy (zaledwie 200 metrów od granicy miasta). To doskonała...Osiedle Natura to Twoje miejsce blisko natury. Jeśli marzysz o mieszkaniu w otoczeniu zieleni, chcesz cieszyć się ciszą i spokojem, a życie w stylu...
Zobacz wszystkie ›
Promocje i Premiery Mieszkaniowe Zapisz się na newsletter i dowiedz się pierwszy
Subskrybują już 21 133 osoby
Chcę otrzymywać premierowe oferty oraz informacje o promocjach
Później
Tak
Wystąpił błąd, nie udało się wysłać danych.
Oferta, do której wysłano zgłoszenie jest nieaktywna. Zapisz się na nasz newsletter, aby dowiedzieć o się pierwszy o podobnych ofertach.
Drogi użytkowniku, ciastka zostały usunięte.
Wystąpił nieoczekiwany błąd, nie udało się wysłać danych, proszę odświeżyć stronę.
Dziękujemy, wkrótce otrzymasz od nas pierwsze informacje o podobnych ofertach i promocjach.