Choć nie wszystkie zdarzenia losowe da się przewidzieć, można skutecznie minimalizować ich negatywne skutki. W jaki sposób? Dzięki „szytym na miarę” polisom ubezpieczeniowym. Jak wybrać tę najlepszą i dlaczego od czasu do czasu warto zweryfikować jej parametry?
Umowa ubezpieczenia jest regulowana przede wszystkim zapisami kodeksu cywilnego. Podpisując taki dokument, ubezpieczony zobowiązuje się zapłacić składkę, ubezpieczyciel natomiast — spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie zdarzenia. Ubezpieczenia możemy podzielić na majątkowe, np. ubezpieczenie nieruchomości od ognia i osobowe, np. polisy na życie czy polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Jeśli posiadamy polisę ubezpieczeniową, w wyniku zaistnienia określonych okoliczności, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie. Choć nie przywróci ono zdrowia czy życia, pozwoli zminimalizować negatywne skutki zdarzenia — wyjaśnia Artur Burzacki, ekspert finansowy z gdańskiego oddziału firmy Alex T. Great Finanse i Nieruchomości.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?
Kluczową cechą dobrego ubezpieczenia jest odpowiedni zakres ochrony — dostosowany do potrzeb, sytuacji życiowej i stylu życia ubezpieczonego.
Jeśli ubezpieczenie rzeczywiście ma być użyteczne, musi być precyzyjnie dostosowane do potrzeb ubezpieczonego. Zdecydowanie innej ochrony będzie potrzebował wykonujący wolny zawód singiel niż pozostający w związku małżeńskim pracownik korporacji — tłumaczy ekspert.
Przed podjęciem decyzji o wyborze polisy, warto dokładnie przeanalizować potrzeby swoje i swojej rodziny. Jak tego dokonać?
Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest cel wykupienia polisy. Chcesz zabezpieczyć siebie przed utratą pracy? A może zależy Ci na tym, by ochronić swoich bliskich, jeśli zdarzenie losowe odbierze Ci możliwość zarobkowania? Idąc „głębiej”, warto zastanowić się również, jaka suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota wypłaconego świadczenia będzie optymalna — kontynuuje Artur Burzacki.
Ważnym elementem wyboru ubezpieczenia powinna być też jego cena. Warto jednak pamiętać, że tańsze ubezpieczenie nie zawsze będzie lepsze.
Niższa cena polisy często przekłada się na węższy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Może się więc okazać, że oszczędność kilkunastu złotych miesięcznie pozbawi nas dodatkowych świadczeń. Cena powinna być więc ważnym, jednak nie najważniejszym kryterium wyboru — wyjaśnia ekspert Alex T. Great.
Regularne aktualizacje ubezpieczeń
Parametry posiadanych polis ubezpieczeniowych warto regularnie weryfikować. Dlaczego?
Nasze priorytety zmieniają się z czasem. Ubezpieczenia, które posiadamy, powinny się do nich dostosowywać. Ochrona, która świetnie działała kilka lat temu, dziś może nie spełniać już naszych potrzeb. Warto więc co jakiś czas zastanowić się jakich zabezpieczeń i w jakiej wysokości aktualnie potrzebujemy — tłumaczy specjalista.
Aktualizacja ubezpieczeń okaże się zasadna przede wszystkim w sytuacji, jeśli nasza sytuacja życiowa uległa zmianie lub wkrótce jej ulegnie.
Jeśli weszliśmy w związek małżeński, nasza rodzina się powiększyła, założyliśmy firmę lub kupiliśmy dom na wsi, aktualizacja polis jest wręcz konieczna. W takich przypadkach potrzeby diametralnie się zmieniają. Zakres ubezpieczeń powinien więc za nimi nadążyć — dodaje.
Weryfikacja ubezpieczeń będzie także skutecznym sposobem na obniżenie ceny polisy z jednoczesnym zachowaniem jakości lub nawet jej zwiększeniem.
Konkurencja między towarzystwami ubezpieczeniowymi przybiera na sile. Ubezpieczyciele często rywalizują ze sobą nie tylko ceną, ale również zakresem ochrony. Wiele ofert często zawiera dziś dodatkowe, bardzo wartościowe dla klienta elementy, o których kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć — podsumowuje Artur Burzacki.
Jak nie zabłądzić w gąszczu polis?
Samodzielnie porównanie zakresu, sum ubezpieczenia oraz warunków poszczególnych polis może być bardzo trudne i czasochłonne. Taka czynność wymaga bowiem nie tylko studiowania Ogólnych Warunków Ubezpieczenia w każdym z towarzystw, ale również fachowej wiedzy dotyczącej np. wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Osoba, która nie ma ich świadomości, może wpaść w spore tarapaty. W przypadku zaistnienia zdarzenia, które nie jest objęte ochroną, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, a klient zostanie na lodzie… — ostrzega Burzacki.
Osoby, które chcą uniknąć trudów samodzielnego znalezienie najlepszej polisy, mogą skorzystać ze wsparcie ekspertów. Dzięki ich wiedzy oraz znakomitej orientacji w warunkach, zasadach i kruczkach poszczególnych ofert, wybór najlepszej polisy będzie zdecydowanie łatwiejszy — podsumowuje.