Kolejne banki - Alior Bank, Dombank Hipoteczny Oddział Getin Banku i Pekao Bank Hipoteczny będą oferowały preferencyjne kredyty mieszkaniowe przyznawane w ramach programu "Rodzina na swoim"
W czwartek przedstawiciele tych trzech banków podpisali umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Do chwili obecnej BGK przekazywał dopłaty ze środków budżetowych do oprocentowania kredytów mieszkaniowych udzielonych wyłącznie przez PKO BP, Pekao, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Bank Polskiej Spółdzielczości, Mazowiecki Bank Regionalny, Bank Pocztowy oraz przez SKOK-i (spółdzielcze kasy oszczędnościowo-pożyczkowe).
Program "Rodzina na swoim" wprowadzono na mocy ustawy z 8 września 2006 roku o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. O preferencje te mogą ubiegać się małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Potencjalny kredytobiorca nie może mieć innego własnego mieszkania lub domu.
Dopłaty przyznawane są na 8 lat i obniżają ratę kredytu o "odsetki zwracane", stanowiące 50 proc. sumy odsetek, które zostałyby naliczone przy uwzględnieniu stopy referencyjnej BGK. Dzięki takiemu rozwiązaniu rata kredytu może być obniżona nawet ponad dwukrotnie. Dopłatami objęta jest kwota kredytu przypadającego na maksymalnie 50 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej w przypadku mieszkania oraz 70 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej dla domu jednorodzinnego. Powierzchnia kredytowanego mieszkania nie może jednak przekraczać 75 metrów kwadratowych, a domu jednorodzinnego - 140 metrów kwadratowych.
Obowiązują też limity cenowe jednego metra kwadratowego. Różnią się one w zależności od województwa. Także wewnątrz poszczególnych województw limity są inne w największych miastach i poza nimi. Dokładne limity publikowane są przez BGK.
Podczas uroczystości podpisania umowy BGK z trzema bankami wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń powiedział, że trwają prace nad opracowaniem przepisów, które ułatwią korzystanie z preferencji w ramach programu "Rodzina na swoim".
Autor: EWW