Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych zmienia się w niezwykle dynamiczny sposób. Podwyżki stóp procentowych, nowe regulacje prawne wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego, zmiany w programie Mieszkanie dla młodych. Nie ulega wątpliwości, że często naprawdę trudno pozostać „na bieżąco”.
W artykule przygotowaliśmy odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają nasi klienci. Jeśli chcesz wiedzieć, jak kształtuje się aktualna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych, koniecznie się z nimi zapoznaj.
Jakie są prognozy na temat wysokości wiboru w ciągu najbliższych kilku miesięcy?
Aktualna sytuacja stóp procentowych, które znacząco wpływają na oprocentowanie kredytów hipotecznych jest mniej więcej od roku bardzo stabilna i przewidywalna. Od marca 2015 r. stopy procentowe są na niezmienionym poziomie, który wynosi ok. 1,7%.
Rada Polityki Pieniężnej podkreśla, że w obecnej stabilnej sytuacji rynkowej w Polsce podwyżki może nie być do końca 2018 r. z uwagi na stabilny poziom inflacji. Wiele wskazuje jednak na to, że w nadchodzących miesiącach trend będzie wzrostowy. A to oznacza, że rata kredytu hipotecznego może się zwiększyć - wyjaśnia Marcin Kajzerek - ekspert finansowy z oddziału firmy Alex T. Great w Żorach.
Jak wygląda aktualna sytuacja programu Mieszkanie dla młodych? Kiedy będzie można wnioskować o środki na zakup mieszkania?
08.08.2017 r. Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił dodatkową pulę środków w kwocie 63 mln zł, przeznaczoną na dopłaty do programu rządowego MdM. Zainteresowanie tym programem jest tak olbrzymie, że już o godzinie 15.00 środki zostały wykorzystane.
Co dalej? Niestety osoby zainteresowane kupnem swojego M z dopłatą MdM muszą poczekać do 01.01.2018 r. Właśnie wtedy zostanie uruchomiona ostatnia pula w całym programie. Jej wysokość wyniesie 381 mln zł. - tłumaczy ekspert.
Bazując na doświadczeniach z roku 2017 r., kiedy to środki skończyły się już 10 stycznia, z powodzeniem można założyć, że w przyszłym roku sytuacja skończy się w podobny sposób.
Co ciekawe, obecnie da się zauważyć istotny spadek sprzedaży mieszkań. Zwłaszcza tych z drugiej ręki. Młodzi kredytobiorcy wolą bowiem zaczekać do stycznia 2018 r. i przeznaczyć dopłatę z programu MdM jako wymagany przez bank wkład własny. Zwłaszcza, że od stycznia 2017 r. banki wymagają wniesienia co najmniej 10% własnych środków.
Zakładamy, iż ożywienie w tym sektorze pojawi się na przełomie grudnia, stycznia kiedy Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomi ostatnią już pulę środków z funduszu dopłat MdM - dodaje Kajzerek.
Jaki wpływ będzie miała podpisana ustawa o kredytach hipotecznych na zmiany w ich udzielaniu?
Kiedy w październiku 2016r. pojawiła się informacja o nowym projekcie ustawy o kredytach hipotecznych, w sektorze kredytów hipotecznych zawrzało.
Zapisem, który budził największe obawy specjalistów finansowych był zapis mówiący o tym, że wynagrodzenie za naszą pracę będzie nie po stronie banku tylko po stronie kredytobiorcy. Na szczęście, kwestia ta finalnie pozostała na dotychczasowych zasadach - tłumaczy Marcin Kajzerek.
Sama ustawa mocno uregulowała zarówno pracę specjalistów, jak również banków, udzielających kredytów hipotecznych. Nowe zapisy prawa przełożyły się na szereg korzyści dla klientów.
Jednym z najważniejszych profitów dla klientów jest konieczność wydania decyzji kredytowej w okresie 21 dni od daty złożenia wniosku. Dzięki temu kredytobiorcy będą w stanie określić jasne terminy sfinalizowania transakcji kupna nieruchomości - wyjaśnia ekspert Alex T. Great.
Klienci będą mogli zapoznać się z umową kredytową i w ciągu 14 dni z niej zrezygnować – jeżeli będzie taka konieczność.
Kolejny istotny zapis ustawy mówi, iż banki będą musiały uzasadnić odmowę udzielenia kredytu hipotecznego. Dotychczas takiej praktyki nie stosowano. A to powodowało niejasności na linii klient – bank, ponieważ w wielu przypadkach kredytobiorca zwyczajnie nie wiedział dlaczego nie otrzymał kredytu hipotecznego - dodaje ekspert
W ślad za ustawą banki nie będą mogły udzielać kredytów walutowych co po sytuacji z kredytami we frankach szwajcarskich budzi dużo kontrowersji.
Choć bezpośrednio po wejściu w życie ustawy nastąpiło bardzo duże zamieszanie w sektorze bankowym, aktualnie sytuacja jest już w pełni opanowana. Zarówno firmy pośrednictwa finansowego, jak i banki dostosowały produkty i procedury do wytycznych ustawy.
Co ważne zarówno dla klientów jak i specjalistów finansowych wymagane będzie zdanie egzaminu przez pośredników finansowych co w mojej ocenie ma pozytywny wydźwięk. Taki egzamin znacząco uwiarygodni bowiem pracę pośrednika w oczach klienta - podsumowuje.
Opracowała: Aleksandra Borowska Alex T. Great Finanse i Nieruchomości