Inwestor planujący budowę nieruchomości mieszkalnej musi przestrzegać wielu przepisów techniczno-budowlanych, które regulują nie tylko minimalną dopuszczalną powierzchnię działki pod zabudowę, ale również odległość budynku od jej granicy. Działki budowlane mogą mieć różne wymiary w zależności od projektu, lokalizacji oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Zgodnie z prawem budowlanym, minimalna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego wynosi 25 m², podobnie jak w przypadku gruntów pod zabudowę, gdzie powierzchnia zależy m.in. od położenia. W mieście budynek mieszkalny można postawić już na działce o minimalnej powierzchni 300 m², natomiast na terenie podmiejskim oraz na wsi musi ona wynosić przynajmniej 1000 m².
Odległość od granicy działki także ma duże znaczenie, gdyż minimalna powierzchnia działki uzależniona jest również od wybranego projektu domu. Im będzie on większy, tym większą działkę musi nabyć inwestor. Wymagane odległości wynoszą przynajmniej 3 m od ściany budynku oraz minimum 4 m od ściany budynku, na której umieszczone zostały okna lub drzwi. Odległość ta może zostać wyjątkowo zmniejszona do 1,5 m pod warunkiem, że pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego.
Inwestor musi zastosować się do przepisów również w sytuacji, gdy planuje budowę domu przy lesie. Minimalna odległość od granicy wynosi 4 m, jeśli znajduje się on na sąsiadującej działce. Jeśli linia drzew przebiega przez działkę inwestora, nie jest on zobligowany do zachowania tej odległości. Jednak jeśli dom będzie się znajdował zbyt blisko granicy działki, może to skutkować uchyleniem pozwolenia budowlanego i koniecznością dokonania zmian w projekcie oraz staraniem się o ponowne wydanie dokumentu.
Prawo budowlane nie określa minimalnej szerokości działki, ale zazwyczaj minimalna szerokość wynosi 16 m. W przypadku wąskiej działki, inwestor może uzyskać pozwolenie na budowę domu bliżej granicy, a nawet bezpośrednio przy niej.
Jeśli grunty przeznaczone pod budowę domu nie sąsiadują z inną działką mieszkalną, lecz leżą bezpośrednio przy drodze, odległość od granicy ulega zmianie. Możliwe jest wtedy usytuowanie budynku bezpośrednio przy niej, pod warunkiem, że ma to logiczne uzasadnienie, a wysokość domu jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego.
Maksymalną wysokość budynków określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku domów jednorodzinnych rzadko umożliwia on inwestycję wyższą niż 3 kondygnacje. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dopuszczalne są jedynie budynki parterowe.
Inwestorzy poszukujący działek pod zabudowę najczęściej kupują te o kwadratowym lub prostokątnym kształcie, ponieważ są one odpowiednie dla większości projektów i najłatwiej je zagospodarować. Bywają jednak mniej wymiarowe grunty, których jedna część jest np. znacznie węższa od drugiej. W takiej sytuacji konieczny jest dobór odpowiedniego projektu domu, który uwzględni wymagane odległości od granicy działki.
Podsumowując, inwestor planujący budowę nieruchomości mieszkalnej musi przestrzegać wielu przepisów techniczno-budowlanych, które określają minimalną powierzchnię działki, odległość od jej granicy oraz maksymalną wysokość budynków. Wymagania te zależą od projektu, lokalizacji oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Inwestorzy poszukujący działek pod zabudowę najczęściej wybierają te o kwadratowym lub prostokątnym kształcie, ale ważne jest dostosowanie wielkości gruntu do projektu domu oraz potrzeb późniejszych mieszkańców.
Sprawdź ofertę domów z rynku wtórnegoRedakcja Tabelaofert.pl