Wraz ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego część osób zaczyna mieć kłopoty z regularnym spłacaniem rat kredytowych. Obecnie problemy z obsługą długu ma jedynie 4 proc. kredytobiorców. Co jednak zrobić gdy rata zaczyna przekraczać możliwości kredytobiorcy.
Istnieją dwa sposoby na pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Można wnioskować o pożyczkę na spłatę rat ze specjalnego funduszu lub poszukać innego (tańszego, mniejszego) mieszkania.
Kredytobiorcy zadłużeni we frankach dość stabilnie spłacają swoje kredyty, nie oznacza to że nie ma problemu. Największe problemy mają osoby które zaciągnęły kredyty w 2007 i 2008 roku. Wtedy złotówka była bardzo mocna i dziś relacja kwoty do spłaty w złotówkach do kwoty kredytów zaciągniętych w 2007 r. wynosi 111 proc., a dla kredytów z 2008 r. - aż 124 proc.
Osoby mające kłopot ze spłatą kredytu mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych działającego od końca 2015 roku.
Fundusz ma na celu wspieranie najbardziej potrzebujących kredytobiorców, również tych złotówkowych. Z pomocy tej instytucji nie mogą skorzystać jednak wszyscy. Osoby kwalifikujące się do pomocy to te które straciły pracę (ale nie odeszły same lub zostały zwolnione dyscyplinarnie) lub poważnie zachorowały. Wsparcie otrzymają również ci, których rata przekracza 60 proc. dochodów. Osoby, którym po spłaceniu raty na życie zostaje mniej niż wynosi próg pomocy społecznej (od 2015 roku jest to 600 zł).
Wparcie oferowane jest w formie nieoprocentowanej pożyczki. Wsparcie wypłacane jest maksymalnie przez 18 miesięcy. Może być rozpoczynane kilka razy jednak całościowa pomoc nie może trwać dłużej niż 18 miesięcy. Maksymalne wsparcie z funduszu nie może być wyższe niż 1500 zł miesięcznie. Ewentualną różnicę w wysokości raty musi pokryć kredytobiorca. Wsparcia nie otrzymają osoby, które posiadają więcej niż 1 mieszkanie lub dom jednorodzinny. Pożyczkę należy spłacić w ciągu 8 lat. Natomiast sama spłata musi się rozpocząć maksymalnie po upływie 24 miesięcy od zakończenia otrzymywania pomocy.
Część osób posiadających kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich chciałoby sprzedać swoje mieszkanie z różnych powodów zamieniając je na większe lub mniejsze. Często jednak kwota ze sprzedaży nie wystarczy na spłacenie kredytu. Niektóre banki oferują uwolnienie hipoteki i pozwalają na wymianę mieszkania na większe lub mniejsze. Zmiana lokalu na mniejsze powoduje obniżenie salda kredytu, co jednak nie oznacza zwolnienia ze spłacania rat.
Przy zamianie mieszkania na mniejsze wskaźnik LTV powinien zostać na tym samym poziomie.
LTV JEST TO STOSUNEK KWOTY KREDYTU DO WARTOŚCI ZABEZPIECZENIA.
Oznacza to, że przy zamianie lokalu na mniejszy czasami trzeba będzie poniekąd dopłacić. Należy jednak rozpatrzyć taką opcję bowiem może okazać się iż oszczędności z niższego czynszu mogą przewyższyć kwotę dopłaty. Dla niektórych bardziej opłacalna może okazać się zamiana mieszkania na większe, bo co prawda trzeba będzie dopłacić ale zyskuje się dodatkowy metraż.
Zapoznaj się z naszymi Kalkulatorami Kredytowymi