Jak Polska wypada na tle Europy?
Niezależnie jednak od tego, Polska notuje jeden z najgorszych wyników w Europie. Zdecydowanie gorzej w UE wypada tylko Chorwacja (76,9%) i nieznacznie gorzej Słowacja (68,6%). Wprawdzie porównywalne wyniki są jeszcze we Włoszech (68,0 %) i Portugalii (68,3%), ale w tych południowych krajach jest tradycja rodzin wielopokoleniowych, które mieszkają też w o wiele większych domach.
Bardzo daleko nam nie tylko do krajów Skandynawskich (16-20%), ale również do Węgier (52,6%), Czech (44,1%), Łotwy (51,4%), Litwy (39,6%), Estonii (34,4%), ale nawet do znacznie biedniejszych: Rumuni (57,1%) czy Bułgarii (59,7%).
„Minister Paszyk, który zapowiedział program kredyt na start, powinien wziąć pod uwagę, aby ta pomoc publiczna trafiła przede wszystkim do „gniazdowników”. Kryterium dochodowe jest tutaj kluczowym czynnikiem. Bo – zawsze to podkreślam - mieszkanie z rodzicami nie sprzyja poprawie dzietności. A fatalna demografia to bomba zegarowa wisząca nad Polską gospodarką – nasze pokolenie zaciągnęło przez 30 lat gigantyczny dług publiczny, więc zadbajmy, aby miał go kto spłacać. O liczbie potencjalnych przyszłych rekrutów nawet nie wspominam” – analizuje Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Pliki do pobrania:
Tabelaofert.pl: Ponad 1 mln 700 tys. osób, czyli co trzeci Polak lub Polka w wieku 25-34 lata mieszka w Polsce z rodzicami. Jesteśmy prawie najgorsi w Europie.Pdf