Aż o 25 proc. zwiększyła się wielkość umów wynajmu biurowców w Warszawie w trzecim kwartale br. W innych największych miastach regionalnych tendencja ta była nieco słabsza, lecz także wzrosła aktywność najemców, co przekłada się również na działania deweloperów, którzy rozpoczynają nowe inwestycje biurowe.
Jak ocenia firma doradcza Colliers International, w trzecim kwartale znacznie wzrósł popyt, bowiem zawarto transakcje najmu łącznie na 152 tys. mkw. Zarazem podaż w Warszawie zwiększyła się zaledwie o około 15 tys. mkw., bowiem do użytku oddano trzy budynki. Za to w budowie znajduje się ponad 233 tys. mkw. biurowców, z czego 43-55 tys. mkw. ma zostać oddane jeszcze w 2010 roku. Będzie to m.in. Zebra Tower (17 tys. mkw.) na obrzeżach centrum oraz BTD (8,2 mkw.) na Mokotowie.
- Największą transakcją była renegocjacja umowy najmu przez Pekao w Lipowy Office Park 38,5 tys. mkw., zaledwie dwa lata po podpisaniu umowy - mówi Paweł Skałba, partner w Dziale Powierzchni Handlowych CI - Największą nową transakcję zawarła Grupa Aviva, na wynajęcie 13 tys. mkw. w czwartej fazie Platinium Business Park.
Poziom pustostanów w Warszawie utrzymał się na takim samym poziomie co w drugim kwartale (8 proc.). Zwiększyła się jednak nieco dostępność powierzchni w centrum miasta, podczas gdy spadł wskaźnik pustostanów w dzielnicach poza centrum.
Stawki czynszów utrzymują sie na niemal niezmienionym poziomie. "Wywoławcze" w centrum Warszawy wahają się od 18 do 25 EUR / mkw., poza centrum wahają się między 12 a 16 EUR / mkw. Najemcy nadal mogą liczyć na upusty, zwłaszcza przy podpisywaniu umów pre-lease, ocenia CI.
W największych sześciu aglomeracjach w trzecim kwartale do użytku oddano około 43 tys. mkw. powierzchni biurowych, z czego najwięcej, bo blisko 17,5 tys.mkw., zasiliło rynek krakowski. Największe ukończone obiekty to biurowiec Oxygen (14 tys. mkw.) zrealizowany przez firmę Echo Investment w Szczecinie oraz pierwszy budynek (12 tys. mkw.) krakowskiego Quattro Business Park, budowanego przez Grupę Buma. Na koniec trzeciego kwartału w budowie znajdowało się blisko 65 tys. mkw., z planowaną datą oddania przypadającą na czwarty kwartał 2010 oraz ponad 250 tys. mkw., których ukończenie ma nastąpić w latach 2011-2012 na głównych i mniejszych rynkach regionalnych.
Wszystkie główne rynki, z wyjątkiem Trójmiasta, gdzie oddano do użytku nowy nieskomercjalizowany jeszcze projekt, odnotowały spadek poziomu pustostanów. Najmniejszy ten wskaźnik ma Wrocław. Chociaż współczynnik pustostanów nieznacznie spadł na skutek nowych umów najmu podpisanych w trzecim kwartale w Łodzi i Katowicach, miasta te pozostają lokalizacjami o najwyższych wskaźnikach niewynajętej powierzchni.
Wywoławcze stawki czynszu w miastach regionalnych kształtują się między 12 a 15 EUR/mkw., a tylko w najlepszych lokalizacjach sięgają 16 EUR/mkw. Średnie stawki czynszu w Łodzi i Katowicach należą do najniższych i kształtują się na poziomie 12-13 EUR/mkw.
- Kilka najbliższych miesięcy nie powinno przynieść większych zmian na rynkach regionalnych - mówi Marcin Kania, partner w Dziale Powierzchni Biurowych Ci - W przypadku Wrocławia najemcy zainteresowani większymi modułami będą musieli poczekać na ukończenie nowych obiektów.
Autor: Piotr Stefaniak
wnp.pl, 20-12-2010