Mieszkanie lub dom to podstawowy i najważniejszy składnik majątku Polaków - wynika z najnowszego badania „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce” przygotowanego w tym roku przez NBP. Jednocześnie, tylko nieliczni dbają o to, by majątek ten trafił rzeczywiście we właściwe ręce w wypadku śmierci właściciela.
Proza życia bywa czasem bardzo bolesna - niespodziewana śmierć męża czy żony może przydarzyć się w każdej, nawet najbardziej szczęśliwej rodzinie. Niestety, większość z nas odsuwa na bok tego typu nieprzyjemne myśli, pozostawiając tę ważną przecież sprawę wyłącznie losowi. A przecież dobrym rozwiązaniem byłby tu zawczasu spisany testament, którym uregulować można późniejsze prawa do tzw. masy spadkowej.
Testament to jednak nie wszystko - warto zadbać też o finansowe bezpieczeństwo przyszłych spadkobierców, chroniąc ich przed ewentualnymi kłopotami, jakie mogą się pojawić na etapie podziału majątku. - Wyobraźmy sobie młode małżeństwo, tuż po ślubie, z pierwszym w życiu kredytem mieszkaniowym. Zwykle w takich wypadkach kredyt to ich wspólne zobowiązanie wobec banku, dlatego w przypadku śmierci jednego ze współmałżonków całe obciążenie finansowe spływa nagle na barki tylko jednej osoby. Co więcej, w takiej sytuacji bank dość szybko zdecyduje się na ponowną weryfikację zdolności kredytowej, chcąc rzetelnie ocenić, czy w nowej sytuacji wdowa lub wdowiec będą w stanie unieść spłatę kredytu na pierwotnych warunkach. I trzeba zrozumieć takie podejście banku, który po prostu chce zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Właśnie dlatego warto pomyśleć zawczasu, by zabezpieczyć rodzinę przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń - wyjaśnia Zbigniew Szymański, doradca finansowy Alex T. Great.
To właśnie miejsce dla sukcesji, która, choć ważna, jest w naszym kraju wciąż mało popularna. A co tak naprawdę oznacza? - Sukcesja to świadome przekazanie majątku osobie bądź osobom, którym rzeczywiście chcemy go przekazać. Mówiąc dokładniej, sukcesja pozwala przekazać majątek nie tyle na podstawie ogólnodostępnego prawa spadkowego, a zgodnie z wolą osoby wykorzystującej w tym celu sukcesję - podkreśla Renata Górska z Alex T. Great Doradcy Finansowi. - Trzeba dodać, że dobrze sporządzony plan sukcesji majątkowej nie wyklucza wcale prawa spadkowego, a tylko wzmacnia jego skuteczność poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych instrumentów finansowych, które gwarantują pełną realizację całej woli spadkobiercy.
W tym miejscu warto znów posłużyć się przykładem - wyobraźmy sobie sytuację, w której wolą zmarłego ojca rodziny jest przekazanie całego swojego majątku (mieszkania, domu, gruntu, pieniędzy) w ręce jednego tylko członka rodziny. Poprawnie przygotowany testament „ubierze” wolę spadkodawcy w stosowne paragrafy, jednak pozostali zstępni z pewnością upomną się o - prawnie uzasadnioną - należną im część, zwaną potocznie zachowkiem. - Szybko może się okazać, że taki spadek to dla obdarowanego prawdziwy kłopot. Chcąc spłacić pozostałe, nieujęte w testamencie osoby, które decyzją sądu nabędą prawa do części majątku, spadkobierca zmuszony jest zwykle sprzedać dom lub przekazane mu w spadku mieszkanie, by zadośćuczynić finansowo pozostałym. A mówiąc wprost, spłacić należną im część. Właśnie tu najlepiej sprawdzają się mechanizmy sukcesji, które dają szansę na zgromadzenie majątku niezbędnego do późniejszej realizacji testamentu przez obdarowanego, choćby właśnie na spłatę zobowiązań czy opłaty podatkowe - tłumaczy Zbigniew Szymański.
Wracając do pierwszego przykładu: zgromadzone w planie sukcesji środki stanowią doskonałe zabezpieczenie ewentualnych roszczeń banku. To właśnie z pomocą kapitału sukcesyjnego można, w razie potrzeby, spłacić wcześniej kredyt mieszkaniowy lub choćby wyrównać brakującą różnicę, która pojawić się może w wysokości nowo ustalonej przez bank raty. - Warto pamiętać, że w przypadku poważnych kłopotów ze spłatą kredytu mieszkaniowego, bank może go wypowiedzieć, przejmując tym samym obciążoną nim nieruchomość. Trudno nawet wyobrazić sobie, jak wielka może to być strata i kłopot dla pogrążonej w bólu rodzinie. Oczywiście, to sytuacja ostateczna, skrajna, ale z pewnością należy liczyć się z tym, że bank, w przypadku śmierci jednego ze współmałżonków, ustali nowe warunki kredytu, zwiększając jego marżę, co stawia rodzinę zmarłego w trudnej sytuacji. Tu znów pomocny będzie kapitał zgromadzony w planie sukcesji - dodaje Renata Górska, doradczyni z Alexa.
Dodajmy, że sukcesja to nie tylko mechanizmy finansowe, których celem jest zabezpieczenie majątkowe spadkobiercy lub spadkobierców. - Cały proces sukcesji przebiega wielotorowo i opiera się na kompleksowych działaniach i doradztwie doświadczonej w tematyce sukcesji kancelarii prawnej oraz specjalisty ds. finansów. Takie połączenie gwarantuje, że sukcesja zostanie rzeczywiście prawidłowo zaplanowana i poprawnie zrealizowana - zapewnia Zbigniew Szymański z Alex T. Great.
Może zatem warto już dziś poważnie pomyśleć o tym, by odpowiednio zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych i zadbać o to, by majątek rzeczywiście trafił w ich ręce? Sukcesja będzie tu z pewnością skutecznym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że jej ideą jest finansowa pomoc kierowana do konkretnej osoby, dzięki czemu spadkobierca będzie mógł samodzielnie zdecydować o tym, w jaki sposób chce wykorzystać zgromadzony kapitał.