W Katowicach powiększają się różnice pomiędzy cenami ofertowymi i transakcyjnymi – wyjaśnia Bartosz Kaliński z biura Północ. W trakcie negocjacji dość łatwo można uzyskać obniżki. Popyt jest niewielki ze względu na ograniczony dostęp do kredytów hipotecznych. Wybór mieszkań jest bardzo duży, z czego korzystają posiadający gotówkę.
W Krakowie potencjalni nabywcy interesują się przede wszystkim ceną mieszkania – mówi Małgorzata Pajor z Ober-Haus. Tylko dla niektórych najważniejsza jest atrakcyjna lokalizacja. Wszyscy jednak przed zawarciem transakcji negocjują, uzyskując na ogół spore upusty. Rynek wymusza dalsze korekty cen, co jednak ogranicza podaż. Wycofywane są oferty sprzedaży, a lokale przeznacza się na wynajem.
We Wrocławiu zainteresowanie dotyczy głównie mieszkań dwu- i trzypokojowych – podaje Agnieszka Grudzińska z biura Północ. Poszukiwane są zarówno w nowym, jak i starym budownictwie, ale po atrakcyjnych cenach.
W Zielonej Górze widać wyraźne oczekiwanie na dalsze obniżki cen – informuje Jan Krawczyk z agencji Apartament. Stawki wywoławcze już sporo spadły, dlatego negocjacje umożliwiają uzyskanie upustu tylko do 5 proc. Pierwszy kwartał pod względem liczby zawartych umów jest lepszy niż ostatnie miesiące zeszłego roku.
Autor: as