Inwestycja Wzgórze Hoplity realizowana jest przy jednej z najstarszych ulic Gdańska, w otoczeniu rozbudowanej infrastruktury miejskiej oraz licznych udogodnień. W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla zlokalizowany jest przystanek miejskiego transportu publicznego, co umożliwia szybki dostęp do głównych arterii komunikacyjnych miasta, takich jak trasa W-Z czy obwodnica, do których dojazd zajmuje zaledwie 10 minut. Rejon ten oferuje również bogatą ofertę edukacyjną, w tym szkoły, przedszkola oraz liczne punkty handlowo-usługowe, w tym popularne supermarkety i Galerię Morena, w której znajdują się kino i siłownia.
Pierwszy i drugi etap inwestycji obejmuje renowację i adaptację ponad stuletniego obiektu, który zostanie przekształcony w celu spełnienia nowych funkcji. W jego ramach przewidziano komórki lokatorskie, rowerownię, warsztat dla majsterkowiczów oraz pomieszczenie na odpady. Dodatkowo, w pobliżu zostanie umieszczony przesyłkomat. W parterowej części drugiego budynku powstaną lokale handlowo-usługowe, natomiast na zalesionym wzgórzu zaplanowano strefę rekreacyjną, do której prowadzić będzie malownicza ścieżka spacerowa.
Projekt Wzgórza Hoplity wyróżnia się zastosowaniem szeregu ekologicznych rozwiązań. Z myślą o ekonomii zużycia energii elektrycznej, na terenie osiedla zaprojektowano panele fotowoltaiczne, które mają zasilać części wspólne obiektu. Dodatkowo, w hali garażowej przewidziano stanowiska z gniazdami elektrycznymi. Wokół budynków zaplanowano także ogrody deszczowe oraz podłużne donice z nasadzeniami, które będą magazynować oraz odprowadzać nadmiar wód opadowych.
Architektura budynków charakteryzuje się dynamicznym układem balkonów, loggii i tarasów, co nadaje całości niepowtarzalny rytm. Elewacja wyróżnia się grafitowymi balustradami oraz dekoracyjnymi elementami. Od strony wzgórza, w ogródkach zaprojektowano drewniane lamelki zintegrowane z półkami na doniczki. Zabytkowy, ponad stuletni budynek, zdobi wizerunek greckiego wojownika - hoplity, i zostanie odnowiony, otrzymując czerwoną dachówkę oraz elewację z historycznymi podziałami i gzymsami.