Zakup mieszkania to proces nieco bardziej skomplikowany, niż sobotnia wyprawa do marketu. Wybieramy miejsce, w którym przez najbliższych kilka, a nawet kilkanaście lat będziemy spędzać czas my i nasza rodzina. Zastanówmy się więc, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas poszukiwań wymarzonego „M”. Jakie czynniki będą wpływać zarówno na komfort naszego życia, jak też pozwolą za jakiś czas sprzedać lub wynająć nasze lokum, jeśli zdecydujemy się na przeprowadzkę.
Dlaczego kupuję?
Odpowiedź na to pytanie ma zasadnicze znaczenie dla dokonania odpowiedniego wyboru. Mamy do wyboru trzy podstawowe możliwości: chcę się usamodzielnić i szukam swojego pierwszego, własnego lokum; moja rodzina się powiększa, więc szukam większego mieszkania; kupuję inwestycyjnie, żeby czerpać korzyści z najmu. I pytanie dodatkowe w przypadku osób kupujących po raz pierwszy – czy mieszkam obecnie w wynajmowanym lokalu?
Lokalizacja
W każdym mieście jedne dzielnice uważane są za „dobre”, inne mają nieco gorszą reputację. Oczywiście ta opinia ma wpływ na ceny mieszkań. My popatrzmy na lokalizację bardziej praktycznie. Czego szukamy, jeśli mamy zamiar kupić mieszkanie na wynajem? Bliskość szkół wyższych, dużych budynków biurowych, a przynajmniej bardzo dobry dojazd do tych punktów będzie niewątpliwie kluczem do udanej transakcji.
A jeśli szukamy mieszkania dla siebie? Zwróćmy uwagę na komunikację – zarówno publiczną (linie autobusowe, tramwajowe, a także bliskość metra czy kolei lub przynajmniej łatwego dojazdu do najbliższej stacji), jak również infrastrukturę drogową. Poranne i popołudniowe tracenie czasu na stanie w korkach nie uczyni nas szczęśliwymi. Osoby posiadające dzieci lub planujące je mieć będą rozglądać się za przedszkolem i szkołą. Sprawdźmy również, czy do naszego nowego lokum nie dociera hałas od najbliższych ruchliwych ulic. Popatrzmy także wokół budynku – mamy betonową pustynię czy – zwłaszcza latem – okolica tonie w zieleni?
Dowiedz się: Jak negocjować cenę mieszkania oraz warunki umowy
Bez względu na cel w jakim nabywamy mieszkanie sprawdźmy dokładnie to, czego w okolicy jeszcze nie ma. Pamiętajmy, że Polska jest i długo jeszcze będzie wielkim placem budowy. Przyjrzyjmy się więc planom zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy. Dowiedzmy się, czy ten wolny placyk naprzeciwko naszych okien może być zabudowany wieżowcem, który odetnie nam słońce? A może 200 metrów od nas ma za 5 lat przebiegać nowa obwodnica? Plany i studia zagospodarowania dostępne są – wraz z opisami – na stronach internetowych urzędów gmin. Przebieg planowanych dróg w największych miastach zaznaczony jest również na mapach w serwisie tabelaofert.pl.
Posiadając te informacje unikniemy rozczarowania i niepotrzebnych nerwów.
Od dewelopera czy z drugiej ręki?
Jeżeli nie spieszy nam się z przeprowadzką i możemy zaczekać kilka – kilkanaście miesięcy na zakończenie budowy, zyskujemy podwójnie. Im wcześniejszy etap realizacji inwestycji, tym większy wybór mieszkań. Mamy więc szansę znaleźć produkt jak najlepiej dopasowany do naszych oczekiwań. Dla jednych będzie to dwustronne mieszkanie dwupokojowe, dla innych – położone na ostatnim piętrze, żeby sąsiad „nie chodził mi po głowie”, inni będą szukać lokum z oknami na podwórko, a nie ulicę biegnącą z drugiej strony budynku. Zyskać powinniśmy także na cenie. Mieszkanie jest jeszcze „wirtualne”, więc ponosimy pewne ryzyko – w związku z tym możemy oczekiwać od dewelopera większej elastyczności w negocjacjach cenowych, niż w przypadku już zbudowanych lokali.
Problem pojawia się wówczas, gdy mieszkamy w wynajmowanym lokalu i – co oczywiste – nie chcemy ponosić w tym samym czasie kosztów najmu i kredytu. Szukamy więc wśród gotowych mieszkań deweloperskich, a także przeglądamy oferty „z drugiej ręki”. O ile w pierwszym przypadku sprawa jest dość prosta, o tyle na rynku wtórnym zwracałbym uwagę na rok i technologię budowy a także stan techniczny – zwłaszcza budynków starszych. Po dokonaniu wstępnej selekcji warto porozmawiać z mieszkańcami takich bloków, sprawdzić czy wymieniane były instalacje (wodno-kanalizacyjne, elektryczne, centralnego ogrzewania), czy wręcz zajrzeć do… piwnicy. Administratorzy często zapominają o remontach tych części budynków i właśnie spoglądając tam można się dowiedzieć „jak tu jest naprawdę”.
Dowiedz się: Jak wybrać najlepszy i najtańszy kredyt hipoteczny
Rozkład mieszkania i orientacja względem stron świata
Na pierwszy rzut oka – sprawa oczywista. Każdy wybiera tak, jak lubi. Owszem. Ale czy zawsze pamiętamy o konsekwencjach dokonanego wyboru?
Kuchnia razem z salonem, czy osobne pomieszczenie? Z jednej strony mamy możliwość poczucia większej przestrzeni, szczególnie w przypadku mniejszych mieszkań. Z drugiej zaś nasi goście „zaglądają nam w garnki”.
I jeszcze jedno. Pewnego dnia będziemy chcieli mieszkanie sprzedać, a nie każdy potencjalny kupiec będzie chciał pozostać przy naszym rozwiązaniu. Wydzielona kuchnia to także duży plus, jeśli myślimy o przeznaczeniu lokalu na wynajem – zwłaszcza w przypadku mieszkań dwupokojowych.
Może więc najbezpieczniejsza opcja, jaką jest aneks z własnym oknem i możliwością wydzielenia?
Wybór stron świata, na jakie wychodzić będą okna.
Zwykle – zwłaszcza kupując pierwsze mieszkanie – chcemy, żeby było bardzo „słoneczne”. Po kilku miesiącach w nowym lokum często słychać „teraz wybrałbym inaczej”. Dlaczego? Osoba lubiąca dłużej pospać zdecydowała się na sypialnię z oknem na wschód. I nawet po zamontowaniu rolet, zwłaszcza latem, promienie słoneczne o poranku wyganiają z łóżka. Pani domu lubiąca gotować i piec ma kuchnię, której okna skierowane są na zachód. Efekt – każde większe gotowanie sprawia, że w całym pomieszczeniu robi się „piekarnik”. Wybierajmy więc świadomie i pamiętajmy PRZED zakupem, że z konsekwencjami decyzji podjętych dzisiaj, będziemy żyć przez najbliższe lata.
Podsumowując, każdy powinien mieszkać tak, żeby czuć się komfortowo w swoim mieszkaniu. Wydatek, jaki związany jest z jego zakupem sprawia, że decyzja jaką podejmujemy powinna być w pełni świadoma i przemyślana. Wysiłek, jaki włożymy w dokonanie trafnego wyboru zwróci nam się wielokrotnie podczas wielu lat mieszkania w naszym wymarzonym M. Życzę wszystkim udanych zakupów i zadowolenia z podjętych decyzji
Autor: Tabelaofert.pl