Zanim zabierzemy się do rozmów z deweloperem warto się dobrze przygotować do negocjacji.
Powinniśmy między innymi:
Zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla okolicy, w której znajduje się nasze przyszłe „M”. Informacje na temat np. przyszłych uciążliwych inwestycji w pobliżu (trasa, zjazdy, słupy, nowy budynek vis a vis), mogą nam dać mocny argument w trakcie negocjacji z deweloperem lub wręcz zadecydować o rezygnacji z zakupu. W takiej sytuacji, kiedy okazuje się, że propozycja dewelopera nie jest aż tak atrakcyjna, sceptyczne czy wręcz obojętne podejście klienta do zakupu może spowodować, że negocjacje z deweloperem będą bardziej przekonywujące.
Dobrze prześledzić artykuły prasowe czy fora internetowe, na których często można znaleźć ciekawe informacje na temat okolicy i planów związanych z bezpośrednim sąsiedztwem inwestycji, opinie na temat samego dewelopera, a także o innych jego inwestycjach. Najcenniejsze mogą być jednak wypowiedzi mieszkańców/nabywców z inwestycji, którą się interesujemy. Ich uwagi, spostrzeżenia, przestrogi lub pochlebne opinie.
Nie zaszkodzi zadzwonić do biur sprzedaży innych projektów naszego dewelopera, aby przekonać się jakie rabaty cenowe tam stosuje.
Przede wszystkim należy zbadać poziom cenowy inwestycji konkurencyjnych deweloperów. Porównać oferty z danej okolicy. Należy pamiętać przy tym, że aby określić rzeczywistą wartość naszego przyszłego „M”, pod uwagę powinniśmy wziąć budynki o podobnym standardzie wykończenia i mieszkania o podobnej charakterystyce – metraż, rozkład, położenie w budynku. Pamiętać należy, że na różnice w cenach mogą wpływać takie rzeczy jak pomieszczenia przynależne do lokalu czy wielkość/rodzaj miejsca postojowego. Warto także wziąć do porównania oferty z rynku wtórnego, aby się nie okazało, że kupujemy nowe mieszkanie do wykończenia w tej samej cenie co inne już wykończone np. 3 miesiące temu.
Dowiedz się: Jak negocjować cenę mieszkania oraz warunki umowy
Autor: redNet24