Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) kojarzy nam się najczęściej z obowiązkową dla właścicieli pojazdów mechanicznych polisą. Warto wiedzieć jednak, że odpowiedzialność cywilna w ubezpieczeniach jest tematem zdecydowanie bardziej obszernym.
Dziś omówimy temat odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym i sprawdzimy przed czym chroni ubezpieczonego taka polisa.
Odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym ponosi każdy zgodnie z kodeksem cywilnym, a od skutków finansowych tej odpowiedzialności chronić nas może ubezpieczyciel – oczywiście w zakresie określonym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, odmiennie niż w przypadku samochodów, jest ubezpieczeniem dobrowolnym, a więc tylko do nas należy decyzja, czy chcemy posiadać taką polisę. Jej celem jest ochrona przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, których skutkiem są szkody wyrządzone osobom trzecim z naszej winy, ale niebędące celowym działaniem – wyjaśnia – Mariusz Klara – doradca finansowy z oddziału Alex T. Great w Szczecinie.
Co to oznacza w praktyce?
Ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym chroni w sytuacji, w której ubezpieczony lub osoby za które odpowiada spowodują ze swojej winy szkody. Przykładami najczęściej przytaczanymi są - wybicie szyby przez dziecko podczas gry w piłkę z rówieśnikami lub pokąsanie listonosza przez czworonoga, który nie posiada kagańca - tłumaczy Ewa Nastały – doradca finansowy z gdańskiej placówki Alex T. Great.
Decydując się na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym warto brać pod uwagę kilka aspektów. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę?
Przed podjęciem decyzji o wyborze ubezpieczyciela i zakresie polisy warto gruntownie przeanalizować swoje potrzeby oraz tryb życia. Innej ochrony będzie potrzebował np. młody człowiek aktywnie uprawiający sport, innej matka z małymi dziećmi, innej osoba często podróżująca, innej właściciel zwierząt domowych, a jeszcze innej właściciel mieszkania czy domu wolnostojącego lub w zabudowie szeregowej – przekonuje Mariusz Klara – specjalista Alex T. Great ze Szczecina.
Nie do końca rozumiem, proszę wyjaśnić….
Człowiek aktywnie uprawiający sporty rekreacyjne - np. jeżdżąc na rowerze, rolkach lub nartach powinien brać pod uwagę możliwość spowodowania kolizji z innymi osobami lub uszkodzenia, zniszczenia cudzego mienia. Dzieci mogą spowodować szkody podczas niefrasobliwej zabawy, ale zdarzają się też sytuacje przypadkowych szkód wyrządzonych w sklepach oraz centrach handlowych. Dalej kolej na zwierzęta domowe, które też sprawiają czasami kłopot właścicielom – pogryzienia i zniszczenia. Właściciel nieruchomości, na której terenie dojdzie do wypadku, gdyż nie zdążył usunąć śniegu, lodu, itp…. To też może być zalanie sąsiada, z powodu źle zakręconego kranu. Życie pisze najróżniejsze scenariusze. Przykłady można mnożyć. Powinniśmy być przewidujący - podkreśla Ewa Nastały z Gdańska.
Od czego powinniśmy zacząć przy dokonywaniu wyboru odpowiedniej polisy?
Jeżeli już potrzeby zostały zdefiniowane, decydujemy czy zawieramy samodzielną polisę ubezpieczenia odpowiedzialności w życiu prywatnym czy ta ochrona będzie powiązana z inną polisą. Najczęściej ubezpieczenie odpowiedzialności w życiu prywatnym jest elementem innych polis – mam na myśli ubezpieczenia majątkowe nieruchomości – tłumaczy Mariusz Klara ze szczecińskiej placówki Alex T. Great.
Dlatego kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest to kogo chroni ubezpieczyciel – tylko mnie, czy ochroną obejmie również moich bliskich – dodaje Ewa Nastały.
Innym z elementów, o których warto pamiętać to zakres terytorialny. Ochrona może obowiązywać na określonym terenie - nieruchomości, miasta, kraju ale również poza jego granicami – kontynuuje Mariusz Klara.
A jaka powinna być suma gwarancyjna?
Właściwa dla nas. Suma ubezpieczenia to kwota do której odpowiada ubezpieczyciel. Innymi słowy to kwota, która stanowi maksymalną wysokość odszkodowania, jaką może wypłacić towarzystwo ubezpieczeniowe. Tak więc suma gwarancyjna powinna odpowiadać naszym potrzebom. Wracamy do punktu 1-wszego i staramy się oszacować ewentualne koszty możliwych szkód. To dość trudne. Dlatego warto ubezpieczać się na większe sumy. A przede wszystkim warto skonsultować to z doświadczonym doradcą – radzi Ewa Nastały z gdańskiej placówki Alex T. Great.
Ubezpieczenie możemy wykupić na rok, na kilka miesięcy lub na krótszy okres, np. na czas wakacyjnego wyjazdu.
Tak, każdorazowo określamy czas obowiązywania ochrony. Jeżeli jest połączona z ubezpieczeniem nieruchomości to przeważnie jest to okres 1 roku, ale przy ubezpieczeniach turystycznych zazwyczaj jest to krótszy okres – rzeczywisty czas trwania podróży lub wakacji.
A jakie szkody w czasie podróży zdarzają się najczęściej?
Najczęściej są to szkody związane z rekreacyjnym uprawianiem sportu – np. jazda na nartach. Ale też szkody, które możemy spowodować w hotelu, restauracji, środkach transportu – wyjaśnia Mariusz Klara – ekspert ze Szczecina.
Czy Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?
Jak wspomniałem na początku – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym dotyczy sytuacji wyrządzenia szkody z naszej winy. Aby więc doszło do wypłaty odszkodowania poszkodowany musi udowodnić winę ubezpieczonemu. Posiadając ubezpieczenie mamy dodatkową korzyść – broni nas firma ubezpieczeniowa i sztab prawników odpowiadający za to żeby Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie wypłaciło świadczenia jeżeli można udowodnić że to co się stało to nie jest nasza wina. Większość towarzystw ubezpieczeniowych również odmówi wypłaty odszkodowania w sytuacji, kiedy szkoda została wyrządzona umyślnie lub osobą poszkodowaną jest osoba bliska. Wyłączone są także szkody powstałe po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Dlatego zawsze należy zapoznać się z listą wykluczeń, zawartą w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń – podsumowuje Mariusz Klara.
Wybór dobrej, odpowiadającej na nasze potrzeby polisy ubezpieczeniowej nie jest zadaniem prostym. Zwłaszcza, jeśli chcemy, by okazała się ona realną pomocą w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Aby uniknąć błędów, które mogą mieć długofalowe, niekorzystne konsekwencje warto poprosić o pomoc doświadczonych doradców finansowych.
Bazując na wieloletnim doświadczeniu i znajomości produktów ubezpieczeniowych pomagamy naszym klientom w wyborze najbardziej dostosowanych do ich potrzeb ubezpieczeń – zapewnia Ewa Nastały – specjalista z Gdańska.
Pamiętajmy - dobrze dobrana polisa będzie cennym zabezpieczeniem.
Aleksandra Borowska Alex T. Great