W ciągu ostatnich kilkunastu lat branża budowlana przeszła ewolucję. Nowoczesne budynki mieszkalne różnią się znacznie od tych, które powstawały 20-30 lat temu. Dzisiejsze konstrukcje korzystają z innowacyjnych technologii i tworzone są z materiałów budowlanych, które eliminują niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne.
Zrównoważone budownictwo – zielone dachy
Inwestorzy, wznosząc budynki mieszkalne, coraz częściej zwracają uwagę na ich wpływ na środowisko, co przekłada się na popularność i tworzenie zielonych dachów. Podniebne ogrody pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen i poprawiają izolację termiczną budynków.
- Już wkrótce startujemy ze sprzedażą mieszkań z kolejnego etapu inwestycji Miasteczko Jutrzenki – Dzielnicy Róż. To właśnie tu lokatorzy znajdą w częściach wspólnych zielone dachy integracyjne, które oferują im wyjątkową przestrzeń do relaksu, w której mogą organizować spotkania sąsiedzkie, ciesząc się przy tym imponującym widokiem na panoramę miasta. Starannie dobrana roślinność na dachach nie tylko estetycznie upiększa tę przestrzeń, ale także działa jako bariera przeciwko zanieczyszczeniom, absorbuje dwutlenek węgla i wytwarza tlen. Dodatkowo zielone dachy pełnią funkcję doskonałej izolacji termicznej, zarówno w zimie, jak i latem, co prowadzi do zmniejszenia zużycia energii i w efekcie, niższych rachunków za prąd i ogrzewanie – komentuje Agata Zambrzycka, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.
Nowoczesne materiały budowlane – drewno, szkło i kamień
Materiały wykorzystywane we współczesnym budownictwie mieszkaniowym powinny być w pełni bezpieczne zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. W tym kontekście najlepszym wyborem są surowce naturalne, takie jak drewno czy kamień. Coraz większą popularność zyskują także materiały pochodzące z recyklingu, pozyskiwane na przykład z rozbiórki starych budynków. Przykładem mogą być szkło oraz cegły, które często znajdują nowe zastosowanie w procesach budowlanych. Do izolacji budynków coraz częściej wykorzystuje się celulozowe włókna wytwarzane z wysokiej jakości papieru wzbogaconego solami boru. Tego rodzaju izolacja znacząco poprawia efektywność energetyczną budynków, pomagając ograniczyć zużycie energii.
Odnawialne źródła energii – fotowoltaika, pompy ciepła i rekuperacja
Zgodnie z przyjętą w 2024 roku dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) polskie budownictwo powinno dążyć do osiągania celów klimatycznych. To wymaga redukcji emisji oraz zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej. W efekcie, technologie takie jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy systemy rekuperacji stają się standardem w nowoczesnym budownictwie.
- W Aurec Home już na etapie budowy każdej inwestycji instalujemy w budynkach elementy oszczędzające energię, m.in.: panele fotowoltaiczne, wentylację mechaniczną czy gruntowne wymienniki ciepła. Rozwiązania te są przyjazne dla środowiska i wykorzystują naturalny sposób wytwarzania energii, co oznacza, że mieszkańcy oszczędzają na rachunkach. Szacuje się, że zyski mogą sięgać nawet 40% w skali roku. Stosujemy także odzysk wody deszczowej, czyli nawadnianie zieleni poprzez deszczówkę z retencji – mówi Tomasz Trzyszka, dyrektor Techniczny Aurec Home.
Co więcej, w inwestycjach Aurec Home lokatorzy w częściach wspólnych do dyspozycji mają ławki solarne wyposażone w panele słoneczne, które umożliwiają zbieranie energii słonecznej i wykorzystanie jej do zasilania różnych urządzeń.
Rewitalizacji zabytków i hal przemysłowych
Renowacja starych obiektów przemysłowych nadaje im nowe życie, łącząc historyczne dziedzictwo z nowoczesnością. W Polsce prym w industrialnych inwestycjach wiedzie pofabryczna Łódź, natomiast w stolicy Fabrica Ursus jest jedną z nielicznych tego typu inwestycją. Deweloper Aurec Home tworzy nowoczesne osiedle mieszkaniowe, jednocześnie szanując historyczny charakter zabytkowego miejsca.
- Największym atutem osiedla Fabrica Ursus jest jego wysublimowany klimat. Budynki dawnej fabryki zostaną wkomponowane w nowoczesną zabudowę, do której prowadzi wejście przez imponujące patio w odrestaurowanej hali przemysłowej. Część A z historycznymi elementami fabryki Ursus, czyli dawna brama i hala fabryczna zapewnią mieszkańcom bliskość usług, restauracji i doznań kulturalnych oraz pozwolą na co dzień doświadczać niepowtarzalnej atmosfery kultowego miejsca. W ramach inwestycji powstają dwa budynki mieszkalne, w których będzie około 135 mieszkań. Nabywcy już teraz mogą zarezerwować lub kupić mieszkania z segmentu premium, a do wyboru mają lokale o metrażach od 36 do 80 mkw. – dodaje Agata Zambrzycka z Aurec Home.
Prefabrykacja
Jednym z najszybciej rozwijających się trendów w sektorze budowlanym jest prefabrykacja. Prefabrykowane komponenty tj. ściany, stropy czy moduły mieszkalne są produkowane w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co pozwala na znaczne skrócenie czasu budowy na miejscu. Prefabrykacja umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie materiałów i lepszą kontrolę odpadów, co jest korzystne dla środowiska. Choć początkowe koszty prefabrykacji mogą być wyższe, często przekładają się one na oszczędności związane z krótszym czasem realizacji budowy i mniejszymi kosztami robocizny.
Modułowy design
Modułowe budynki nie są nowością w sektorze mieszkaniowym, jednak ich wykorzystanie w obiektach komercyjnych dopiero zaczyna nabierać tempa. Skąd nagły wzrost ich popularności? Budynki modułowe można z łatwością przekształcić z biura na restaurację lub mieszkanie bez konieczności przeprowadzania kosztownej i czasochłonnej przebudowy. Chociaż koszty budowy niekoniecznie są niższe niż w przypadku tradycyjnych metod, to technologia modułowa pozwala na znaczące skrócenie czasu realizacji projektu. Dzięki temu budynek może być szybciej gotowy do użytku, co pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie działalności i szybsze generowanie zysków, co z kolei przyspiesza zwrot z inwestycji.
Budynki wykonane z grzybni
Branża budowlana eksperymentuje z nowymi materiałami, które będą mogły regenerować się, samooczyszczać, podlegać recyklingowi i wytrzymywać różne warunki atmosferyczne. Jednym z innowacyjnych materiałów jest grzybnia, wegetatywna część grzyba złożona z białych nici. Architekci zaczęli ją wykorzystywać do produkcji organicznych cegieł. Grzybne bloki są lekkie, wytrzymałe, wodoodporne i ognioodporne. W przeciwieństwie do betonu i stali, które emitują dużo węgla, biokompozyty z grzybni są odnawialne i biodegradowalne. Można je uprawiać i zbierać przy minimalnym wpływie na środowisko. Choć kompletne budynki z grzybni to wciąż wizja przyszłości, warto wiedzieć, że naukowcy oprócz cegieł z grzybni, stworzyli także grzybne ocieplenie i płyty podłogowe.
Poznaj ofertę mieszkań Fabrica Ursus
****
Aurec Home jest częścią spółki Aurec Capital, międzynarodowej firmy z licznymi inwestycjami na rynkach europejskich. Łączy globalne doświadczenie ze znajomością polskiego rynku, kultury i ludzi. Projekty tworzone przez dewelopera zawierają charakterystyczne ekologiczne rozwiązania, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne i zwiększają komfort życia mieszkańców.