zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności . Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Łódź miastem nowych perspektyw

Piotrkowska przyciąga inwestujących w nieruchomości

2014-06-10

Warszawa i Kraków od lat przyciągają biznesmenów oraz studentów, którzy później osiadają na stałe, a także sporą grupę osób, które przybywają do większych miast za pracą i zyskują miano tak zwanych słoików. Do wyżej wymienionych metropolii dołączają także Wrocław i Poznań. Miasta te kojarzą się z silnym rozwojem, szansą na lepsze życie, mieszkanie, pracę czy własny biznes. A co z Łodzią? Czy trzecie co do liczby mieszkańców miasto w Polsce wypłynie na szeroką wodę i stanie się czymś więcej, aniżeli miejscem kojarzonym ze szwalniami i szkołą filmową? Czy stanie się kolejnym miastem biznesu?

łódź piotrowska

Łódzka moc przyciągania…

W ubiegłym roku Łódź odwiedziło ponad milion turystów, z których 134 tys. to goście z innych państw. Jest to o 25 procent więcej niż w roku poprzednim. Do najpopularniejszych atrakcji należą bezsprzecznie ulica Piotrowska oraz Manufaktura. Ponadto, industrialna Łódź, jako jedyne polskie miasto, znalazła się w rankingu dziennika New York Times – „The 45 Places to Go in 2012″.

Jednak Łódź zaczyna przyciągać nie tylko turystów, ale też i sfery biznesowe. Sprzyjać temu niewątpliwie będzie teraz też fakt, iż miasto to po raz kolejny otrzymało od międzynarodowej agencji Standard and Poors dobrą ocenę ratingową BBB+. Specjaliści docenili wysoką zdolność do regulowania zadłużenia Łodzi i jej atrakcyjność inwestycyjną. Po przeprowadzeniu dokładnego audytu, agencja ratingowa ocenia jako stabilne perspektywy na przyszłość, co daje także impuls dla rynków kapitałowych pokazując, że miasto jest wiarygodne finansowo i warto tu inwestować. Przygotowane przez specjalistów symulacje związane ze wzrostem gospodarczym i PKB w mieście, szacowanym na 6 proc. w 2015 r. i tyle samo w roku kolejnym, potwierdzają więc słuszność strategii przyjętej przez Łódź.

Opierając się na prognozach zawartych w raporcie Standard and Poors można bez wątpienia stwierdzić, że duże projekty infrastrukturalne, które zakończą się w 2016 roku, podniosą dodatkowo atrakcyjność miasta i zatrzymają negatywne trendy demograficzne. Poczynione inwestycje zwiększą możliwość pozyskiwania nowych miejsc pracy, co pozwoli zarówno zatrzymać obecnych mieszkańców, jak i przyczyni się do napływu nowych – komentuje Piotr Zamkotowicz, przedstawiciel spółki Goldar Investments (kapitał brytyjski), która zainwestowała w rewitalizację kamienic w centrum Krakowa i właśnie w Łodzi.

Nowy blask Piotrkowskiej

łódź mieszkania

Ulica Piotrkowska to miejsce najczęściej odwiedzane przez turystów w Łodzi. Jej 4,2km długości czyni ją najdłuższą ulicą handlową w Europie. Jednak na Piotrkowską przyciąga turystów nie tylko ogromna ilość sklepowych i restauracyjnych witryn czy Aleja Gwiazd, ale przede wszystkim jej architektura i niepowtarzalny klimat. To szlak zróżnicowany pod względem budownictwa.

Można tu odnaleźć kamienice o unikatowo zdobionych elewacjach, będących wynikiem mieszania się stylów, zjawiska charakterystycznego dla dziewiętnastowiecznej zabudowy tego miasta. Ogromne wrażenie robią domy-pałace z końca XIX wieku, łączące motywy historyczne, klasyczne, klasycystyczne, romantyczne i modernistyczne. Dawne trendy architektoniczne mieszają się z współczesnym budownictwem, tworząc tym samym niepowtarzalny charakter przestrzeni miejskiej Łodzi.

Obecnie stare kamienice zyskują nowe życie. Wśród ciekawych przykładów warto wymienić chociażby kamienicę przy Piotrkowskiej 120, będącą przykładem udanego programu remontowego prywatnych kamienic, za sprawą którego dostarczane są na rynek małe mieszkania uzupełniające ofertę developerów i wpisujące się w zapotrzebowanie rynku. Nieruchomość ta zwana dzisiaj „STOPKLATKA” szczyci się faktem, że to właśnie tutaj 115 lat temu uruchomiono pierwszy w Polsce stały kinematograf.

Obecnie prowadzony jest remont tej ulicy, który ma zakończyć się w czerwcu. Za niespełna 50 mln zł Łódź stworzy swoiste połączenie galerii handlowej i mega-atrakcji turystycznej. Nowe, salonowe oblicze deptaka Piotrkowskiej, przy którym znajduje się kilkaset sklepów, restauracji, punktów usługowych i hotelowych. To wehikuł, który zmieni oblicze Łodzi, zalążek do inwestowania w modernizację śródmiejskiej tkanki mieszkaniowej przyciągającej nowych mieszkańców i nowy biznes. Inwestycja w rewitalizację Piotrkowskiej sięga 48.5 mln zł. To na pozór duża kwota, a stanowi „tylko” 1.2% wydatków miasta na rok 2014. Roczne wydatki Łodzi to 4 mld zł.

W promocję odnowionego deptaka aktywnie włączają się przedsiębiorcy, restauratorzy, artyści i organizatorzy licznych eventów. Stąd mnogość i różnorodność wydarzeń, które zaplanowano tam w najbliższym czasie. To miejsce zawsze tętniło życiem, a dzięki rewitalizacji ta energia powraca ze zdwojoną siłą. Jak ocenia Piotr Zamkotowicz, Piotrkowska stanie się nie tylko czymś w rodzaju centrum handlowego, ale unikalną mieszanką galerii handlowej i architektonicznej atrakcji turystycznej.

Zamieszkaj w Łodzi!

Z najnowszych danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale tego roku w województwie łódzkim odnotowano 86,3% wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-marzec 2014r.

Porównując dane z pierwszego kwartału 2013r. do analogicznego okresu w roku w bieżącym, ilość mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła o 27,9%. Świadczy to o ożywieniu na rynku nieruchomości w Łodzi. Deweloperzy jak i biznesmeni odkrywają potencjał tego miasta. Można zaobserwować zarówno powstawanie zupełnie nowych inwestycji, jak i trend związany z rewitalizacją kamienic. Mieszkanie w centrum miasta to nie tylko prestiż i wygoda. To również mądrość inwestycyjna, dbałość o wzrost zainwestowanego kapitału i minimalizacja ryzyka. Dlatego też Łódź przyciąga inwestorów, także tych z kapitałem zagranicznym, szczególnie teraz, gdy renowacji poddawana jest główna ulica, wzdłuż której rozciągają się tak liczne kamienice.

mieszkania oddane do użytku w Łodzi

Łódź ma ogromny potencjał, jednak nadal jakby słabo odkryty. Wysokie oceny w raportach międzynarodowych, coraz większe zainteresowanie turystów, zaangażowanie władz administracyjnych w rewitalizację miasta, a przy tym jakże niskie ceny nieruchomości. Porównując ceny ofertowe mieszkań w Łodzi, Warszawie i Krakowie, można łatwo przekalkulować, że za cenę jednego mieszkania w stolicy, czy w Grodzie Kraka można w Łodzi nabyć aż dwa w ścisłym centrum, a perspektywy rozwoju osobistego i biznesowego są tu wręcz nieograniczone – mówi przedstawiciel spółki Goldar Investments, która zrewitalizowała apartamenty Piotrowska 120.

Potwierdzają to również analitycy rynku nieruchomości. Jak wynika z najnowszego notowania Indeksu Cen Transakcyjnych (styczeń – marzec 2014r.), opracowywanego na podstawie transakcji dokonanych przez klientów Home Broker i Open Finance, nominalnie najwyższe ceny mieszkań są niezmiennie w Warszawie - średnio 6966 zł za mkw., w Krakowie to 6285 zł za mkw., a w Łodzi zaledwie 3672 zł za mkw. Jak podaje portal Domy.pl, ceny za metr kwadratowy w Łodzi rozpoczynają się już od 2656 zł. Różnice są kolosalne, a warto przy tym zwrócić uwagę, że Łódź jest trzecim pod względem wielkości miastem w Polsce.

Wypłyń na morze biznesowych możliwości…

Łódź i jej region rozwija się coraz mocniej biznesowo. Inwestorzy zagraniczni stawiają na tą lokalizację, zasoby i perspektywy wzrostu. Swoje siedziby ma tam prawie 200 przedsiębiorstw zagranicznych i tych z kapitałem zagranicznym. W tym 100 firm, z których każda zatrudnia ponad 50 osób, co w ogólnym podsumowaniu daje imponujący wynik jeśli chodzi o lokalne zatrudnienie.

Jednym z czynników decydujących o rosnącej popularności Łodzi, jako lokalizacji centrów nowoczesnych usług biznesowych jest fakt, że miasto dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą i dużą populacją studentów. Obecnie uczy się tutaj 110 tysięcy studentów, w tym około tysiąc obcokrajowców, których liczba wciąż rośnie. Wśród łódzkich uczelni znajdują się: uniwersytet, dwie wyższe szkoły techniczne, pięć ekonomicznych, uniwersytet medyczny, aż cztery szkoły artystyczne oraz kilkanaście niepublicznych szkół wyższych. Taka ilość studentów i zagęszczenie uczelni przynosi miastu wielu wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą stanowili doskonałych pracowników, jak również tych, którzy postawią na własny biznes, dając zatrudnienie kolejnym osobom. Wszystko to dzięki coraz większym szansom, jakie oferuje miasto.

Łódź niewątpliwie jest miastem, w którym warto mieszkać i pracować. Położenie geograficzne, niskie stawki rynkowe za metr kwadratowy nieruchomości, nowe miejsca pracy, nowe perspektywy – to przewaga nad innymi metropoliami. Klimat i dynamika zmian wskazuje na to, że wystarczy kilka lat aby pod względem jakości życia i możliwości oferowanych mieszkańcom to miast przegoniło niejeden ośrodek w tej części Europy.

Zobacz oferty mieszkań w Łodzi

 


Polecane ogłoszenia:

Osiedle Łąkowa Łódź Polesie
ul. Łąkowa 27A-D
Osiedle Łąkowa zlokalizowane jest w otoczeniu wszelkiej potrzebnej do codziennego życia infrastruktury. W niewielkiej odległości znajdują się... wygodne mieszkania od 36 do 114 m2 własny ogródek, balkon lub taras wózkownia/rowerownia w każdej klatce schodowej przystanki tramwajowe i...
Mirabelkowa Aleja Łódź Polesie (Złotno)
ul. Podchorążych 49
Mirabelkowa Aleja PP to kolejny etap znanego mieszkańcom Łodzi osiedla w zabudowie szeregowej. Inwestycja położona jest przy ulicy Podchorążych na...Mirabelkowa Aleja, to nowoczesna inwestycja w zabudowie szeregowej, która łączy się harmonijnie z zielonym otoczeniem, w jakim jest położona....
Mickiewicza 4 Łódź Polesie
aleja Mickiewicza 4
Apartamenty Mickiewicza 4 to inwestycja w samym centrum miasta z widokiem na największy i najpiękniejszy Park Poniatowskiego w Łodzi. Kompleks...
Narutowicza 23 Łódź Śródmieście
ul. Narutowicza 23
Pod nazwą N23 kryje się jakość, komfort i doskonała lokalizacja, które zapewnią stabilny wzrost wartości nieruchomości. W inwestycji przy ul....
D77 Łódź Śródmieście
ul. Drewnowska 77
Twoje centrum Łodzi D77 to apartamenty z wyjątkowym adresem. W historycznym centrum Łodzi, w pobliżu Starego Rynku i nastrojowego Parku...
Mokra Łódź Bałuty
ul. Mokra 10
Inwestycja Mokra to dwa budynki IX i VII kondygnacyjne w centrum Łodzi na Bałutach. Budynki zostały zaprojektowane według aktualnych trendów z...
N23 Modern & Comfortable Łódź Śródmieście
ul. Narutowicza 23
Pod nazwą N23 kryje się jakość, komfort i doskonała lokalizacja, które zapewnią stabilny wzrost wartości nieruchomości. W inwestycji przy...
Recanto Łódź Górna
ul. Senatorska
Recanto to kameralna inwestycja usytuowana w północnej części dzielnicy Górna, przy ul. Senatorskiej. To idealna lokalizacja dla tych, którzy cenią...
Przy Sarniej Łódź Widzew
ul. Sarnia
Nowy adres w Łodzi W pierwszym etapie inwestycji oferujemy mieszkania dwupokojowe o powierzchniach od 40 do 46 m2, trzypokojowe o powierzchniach od...
Natura Park Łódź Widzew
ul. Listopadowa
Natura Park to idealne miejsce dla osób, które cenią sobie mieszkanie w spokojnej dzielnicy. Osiedle docelowo składać się będzie z budynków...
Apartamenty Zdrowie Łódź Polesie
ul. Orzechowa 3
Apartamenty Zdrowie to wyjątkowa inwestycja na łódzkim rynku deweloperskim. Apartamentowiec zlokalizowany jest w dzielnicy Polesie, przy ulicy...
Zobacz wszystkie w Łodzi ›
Promocje i Premiery Mieszkaniowe Zapisz się na newsletter i dowiedz się pierwszy
Subskrybuje już 18 209 osób
Chcę otrzymywać premierowe oferty oraz informacje o promocjach
Później
Tak
Wystąpił błąd, nie udało się wysłać danych.
Oferta, do której wysłano zgłoszenie jest nieaktywna. Zapisz się na nasz newsletter, aby dowiedzieć o się pierwszy o podobnych ofertach.
Drogi użytkowniku, ciastka zostały usunięte.
Wystąpił nieoczekiwany błąd, nie udało się wysłać danych, proszę odświeżyć stronę.
Dziękujemy, wkrótce otrzymasz od nas pierwsze informacje o podobnych ofertach i promocjach.