Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej Łódź broni się przed kryzysem dzięki inwestycjom krajowym i zagranicznym. Miniony rok był dla Łodzi interesujący dla branży nieruchomości biurowych i produkcyjnych.
Niegdyś ziemia obiecana – dziś, dzięki inwestycjom zachodnich i krajowych firm – Łódź próbuje dotrzymać kroku innym polskim miastom. Co prawda wiele łódzkich projektów jest na etapie planowania lub stopniowego wdrażania, w tym centrum rozrywkowo-kulturalne EC-1 wraz z Dworcem Łódź Fabryczna oraz przebudowa reprezentacyjnej ulicy naszego miasta Piotrkowskiej. Jednakże rok 2012 okazał się ciekawy dla inwestorów i zarządców nieruchomości.
Początek roku przyniósł zmiany w znanej na łódzkim rynku firmie branży BPO - Infosys BPO Poland. Firma podpisała umowę najmu powierzchni biurowej ze Skanska Property Poland. Stopniowo przeniesiono Infosys do nowoczesnego budynku biurowego Green Horizon w Łodzi. To jednak nie koniec inwestycji ze strony indyjskiego giganta – planowane jest wynajęcie kolejnych powierzchni biurowych, w związku, z czym Skanska Property Poland rozpoczęła budowę drugiego budynku Green Horizon. Rozwój takich biurowych kompleksów ukazuje wciąż niewyczerpany potencjał naszego miasta. Sytuacja ta powoli ulega zmianie, kolejne firmy inwestują właśnie w Łodzi – mówi Piotr Pawlik z łódzkiej firmy Pawlik Nieruchomości, zajmującej się sprzedażą i wynajmem obiektów przemysłowych i komercyjnych. Ma to związek nie tylko z atrakcyjną lokalizacją w centrum Polski, ale z coraz lepszą infrastrukturą i dostępem do wykwalifikowanych specjalistów oraz pracowników produkcyjnych.
Green Horizon to nie jedyna tego typu inwestycja w Łodzi. Kolejnym atrakcyjnym kompleksem biurowym jest University Business Park przy al. Kościuszki. Tuż przed wakacjami znany producent sprzętu komputerowego – firma Hewlett-Packard – poinformował, iż podpisał umowę najmu powierzchni biurowej właśnie w University Business Park. Przed kilkoma dniami, Hewlett-Packard oficjalnie uruchomił oddział w nowoczesnym biurowcu w centrum Łodzi i rozpoczął rekrutację pracowników.
Sprawdź ofertę powierzchni biurowej w Łodzi
Sprzedaż nowoczesnego budynku produkcyjnego, przy ul. Technicznej 7 w Łodzi to kolejna warta uwagi tegoroczna transakcja – opowiada Piotr Pawlik, odpowiedzialny za pozyskanie nabywcy i przeprowadzenie sprzedaży - teren obejmuje 2,6 ha, zaś budynek oferuje 14500 m2 powierzchni produkcyjno-magazynowo-biurowej. Nowym użytkownikiem obiektu – mówi Pawlik – jest międzynarodowa firma Compal Europe (Poland) Sp. z o.o., główny gracz na rynku produkcji sprzętu komputerowego i elementów elektroniki użytkowej. To, obok Hewlett-Packard, Flextronics i Dell kolejna firma branży produkcji sprzętu IT, która na stałe osiedliła się w naszym mieście.
Łódź jest atrakcyjnym miejscem dla korporacji, które redukują koszty. Otwarcie siedziby w nowoczesnych biurowcach Warszawy, jak i zatrudnienie lokalnych specjalistów jest znacznie droższe – ocenia Pawlik. Okazuje się więc, że istnieje alternatywa dla młodych ludzi i specjalistów w Łodzi, którzy nie muszą wyjeżdżać do stolicy w poszukiwaniu ciekawej i ambitnej pracy. Kolejne korporacje, w tym PwC, znany gracz wielkiej czwórki branży audytu, partner Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – otwierają swoje siedziby w naszym mieście. PwC zadecydowało, że pomimo bliskiej lokalizacji z Warszawą, swoje siódme biuro w Polsce otworzy właśnie w Łodzi. Aktualnie zatrudnionych jest kilkanaście osób, ale trwa nabór na kolejne kilkadziesiąt stanowisk związanych z branżą finansową.
Rewelacją minionych tygodni była sprzedaż niemieckiemu inwestorowi perełki naszego miasta Manufaktury – znanego w Europie centrum handlowego. Umowa przedwstępna z inwestorami została podpisana w listopadzie, zaś finalizacja transakcji przewidziana jest jeszcze na ten rok. Zaś na początku grudnia firmy produkcyjne - Faller Pharma Packaging Poland Sp. z o.o. oraz Rena Łódź Sp. z o.o. otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W związku z inwestycjami szacowane jest otworzenie łącznie kilkudziesięciu nowych miejsc pracy w naszym mieście.
Poznaj ofertę powierzchni handlowo-usługowej w Łodzi
Kilka ważnych inwestycji zrealizowano również w miastach ościennych. Firma UMA Investments Sp. z o.o. uzyskała zgodę od Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (podstrefa Kutno) na wybudowanie budynku produkcyjnego dla branży żywnościowej, zaś firma United Oilfield Services rozpoczęła budowę bazy logistyczno-magazynowej z zapleczem administracyjnym na terenie podstrefy Łowicz ŁSSE. Tomaszów Mazowiecki będzie mógł pochwalić się nowym Centrum Handlowo-Logistycznym, które zostanie zbudowane na zlecenie Ceramiki Paradyż Sp. z o.o również pod egidą ŁSSE.
Według danych Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przez ponad 15 lat jej działalności w województwie łódzkim przeprowadzono inwestycje na kwotę 9,5 mld zł i utworzono 25 tys. miejsc pracy (dane ze strony internetowej ŁSSE).
To wszystko świadczy o stopniowym rozwoju nie tylko miasta Łodzi, ale całego regionu – mówi Piotr Pawlik – z czego my, łodzianie powinniśmy się cieszyć. Realizowane są nie tylko nowe inwestycje, ale również przedsięwzięcia mające wspierać przedsiębiorczość. W maju tego roku uruchomiony został ABSL oddział w Łodzi (Association of Business Service Leaders in Poland), czyli Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce. Spotkania ABSL organizowane wraz z ŁSSE i Urzędem Miasta Łodzi dotyczą rozwoju sektora Łodzi w obszarze usług. Rozwój dużych przedsiębiorstw i inwestycje zagraniczne pociągają za sobą otworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój lokalnego biznesu, dzięki czemu możemy w ciągu najbliższych lat dołączyć do czołówki polskich miast na biznesowej mapie Polski.
Sprawdź dostępną powierzchnię magazynową w Łodzi
Źródło: www.pawlik.com.pl