Mikołów to blisko 40-tysięczne miasto położone w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jego atutem jest doskonałe skomunikowanie z pozostałymi ośrodkami konurbacji. To za sprawą przebiegających w pobliżu dróg i autostrad. Przykładowo dojazd z Mikołowa do Katowic zajmuje ok. 10 minut (do centrum 25 minut), równie łatwo dojechać też do innych sąsiednich miejscowości - Tychów, Gliwic czy Żor. Między innymi dzięki temu wyjątkowemu położeniu, jak pokazują dane demograficzne powiatu mikołowskiego, od kliku lat obserwowany jest wzrost liczby ludności miasta i jego okolic. - Wyjątkowa lokalizacja pozwalająca na szybki dojazd do sąsiednich miejscowości to jeden z głównych atutów Mikołowa zauważany przez osoby, które decydują się na zakup mieszkania w tym mieście – mówi Jolanta Bujak-Czubilińska, kierownik biura sprzedaży Grupy Murapol w Mikołowie.
Miasto - „ogród życia”
W ostatnich latach mieszkańcy dużych miast na Śląsku coraz chętniej przenoszą się do mniejszych, spokojniejszych miejscowości regionu, które kuszą nie tylko bardziej atrakcyjnymi cenami nieruchomości, ale również wolniejszym tempem życia i naturalnością. Za zmianą stylu życia społeczeństwa i większą mobilnością idzie migracja wewnątrz regionu. Na tym trendzie zyskuje m.in. Mikołów. Czym to miasto wyróżnia się na tle regionu? Z pewnością mnóstwem zieleni, dużą liczbą lasów, parków i miejsc rekreacji. Nie bez powodów hasłem promocyjnym Mikołowa jest określenie „Ogród życia”. W mieście znajduje się kilkanaście drzew uznanych za pomniki przyrody, a w sąsiedztwie zabytkowego mikołowskiego Rynku rozciągają się miejskie Planty. Park zajmuje powierzchnię ok. 13 ha i został założony pod koniec XVIII wieku. Na uwagę zasługuje też znajdujący się w Mikołowie-Mokrem Śląski Ogród Botaniczny. To jeden z największych projektów tego typu w Polsce, który pokazuje i promuje zielone oblicze Śląska. Miejsce jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców regionu, którzy przyjeżdżają tu m.in. spacerować pośród alei drzew owocowych - jabłoni, grusz, śliw i wiśni.
Jednocześnie Mikołów może pochwalić się bogatą infrastrukturą usługowo-handlową i zabytkowym Rynkiem. W pobliżu Starówki znajduje się mieszkanie słynnego poety Rafała Wojaczka, chyba najsłynniejszego mikołowianina, który właśnie tu urodził się, chodził do szkoły i pisał swoje pierwsze teksty. Mikołów może dziś pochwalić się szeroką ofertą edukacyjną i kulturalną a także zapleczem placówek medycznych wielu specjalistów. Jeśli dodamy do tego wygodny dostęp do atrakcji znajdujących się w nieodległy centrum aglomeracji, jej rozwiniętego rynku pracy, kultury czy zaplecza handlowego, Mikołów jawi się jako miasto atrakcyjne dla ludzi w każdym wieku.
Gdzie zamieszkać w Mikołowie?
Rosnące zainteresowanie Mikołowem ma oczywiście pozytywny wpływ na popyt na lokalnym rynku nieruchomości i stwarza zapotrzebowania na działalność deweloperską. Atutem zakupu własnego M w mniejszym mieście są ceny nieruchomości na rynku pierwotnym, które kształtują się z korzyścią dla Mikołowa w stosunku do sąsiednich Katowic.
Warto podkreślić, że o ile w dużych miastach regionu dominują wieloetapowe osiedla, o tyle mniejsze miejscowości cechują się cenioną przez klientów niższą zabudową. To cecha charakterystyczna również dla architektury Mikołowa. Zauważalna jest tu coraz większa popularność mieszkań zlokalizowanych nie tyle w samym centrum miejscowości, ale w otoczeniu lasów, pól, a jednocześnie w pobliżu arterii komunikacyjnych ułatwiających codzienne podróżowanie do pracy czy szkoły np. w Katowicach.
Warto zauważyć, że osoby zainteresowane zakupem mieszkania w Mikołowie mają coraz większą ofertę nowoczesnych, komfortowych mieszkań przystosowanych do lokalnych warunków, ale także wpisujących się w trendy nowoczesnego budownictwa. Dodatkowo, powstające tu budynki wielorodzinne oferują dziś takie same udogodnienia, jak w inwestycjach realizowanych w dużych miastach. Można tu kupić m.in. mieszkania wyposażone w nowoczesne rozwiązania, np. smart home, umożliwiający, m.in. sterowanie za pomocą smartfona oświetleniem, ogrzewaniem czy elektrycznością. Takie lokale dostępne są w realizowanym przez Grupę Murapol osiedlu Murapol Osiedle Storczyków.
– To kameralna inwestycja przy ul. Storczyków, która składa się z 2 budynków, liczących łącznie blisko 200 mieszkań. Nasi klienci doceniają fakt, iż osiedle jest ogrodzone, posiada liczne miejsca parkingowe, a mieszkania w szerokim wyborze metraży dostępne są w atrakcyjnych cenach – podkreśla Jolanta Bujak-Czubilińska z Murapolu.