Przy aranżacji wnętrz często stajemy przed pytaniem w jakim stylu chcemy urządzić kuchnię – miejsce będące sercem domu, gdzie zawsze dzieje się najwięcej. Urządzając ją samodzielnie w pewnym momencie możemy poczuć się odrobinę zagubieni pośród tysięcy wzorów frontów szafek, blatów, dodatków itd. Często trudno sobie wyobrazić jakie elementy będą do siebie pasowały i czy kuchnia, którą stworzymy będzie odpowiadała stylowi całego mieszkania. Zdecydowaliśmy się na porównanie stylu klasycznego i nowoczesnego, które stanowią wobec siebie swego rodzaju przeciwieństwo. Chcemy w ten sposób pomóc zrozumieć różnice występujące między nimi, aby ułatwić samodzielne urządzanie wymarzonej kuchni.
Styl Klasyczny
Styl klasyczny to atmosfera przytulnego domu, powrót pamięcią do smakołyków przygotowywanych przez babcię, zapachu pieczonego ciasta i ciepła pieca. Czasem trudno jest odwzorować tamten klimat. Aby go wykreować w kuchni szukajmy zdobionych mebli. Styl klasyczny, podobnie do skandynawskiego, opiera się na bieli, jednak nie trzeba się do niej ograniczać. Styl skandynawski jest o wiele bardziej minimalistyczny i oszczędny przez co sprawia wrażenie bardziej surowego i chłodnego. Styl klasyczny jest bardziej szlachetny, elegancki i ciepły. Można go stworzyć łącząc frezowane, białe fronty szafek z czarnym, kamiennym blatem i czarnymi, ozdobnymi uchwytami, które mogą też zawierać elementy porcelany.
Aby nawiązać do tradycyjnego, kaflowego pieca, ścianę nad blatem wyłóżmy małymi, białymi kafelkami. Nie zapomnijmy o tekstyliach w oknach. Możemy postawić na jeden, jasny kolor, albo na kwieciste wzory. Wybór należy do nas. Aby utrzymać harmonię w kuchni nie wybierajmy sprzętu AGD o nowoczesnym wyglądzie. Szukajmy raczej takiego w stylu retro.
Styl nowoczesny
Pierwszym skojarzeniem, które się pojawia, gdy myślimy o nowoczesnym stylu, są połyskujące powierzchnie. Duże, błyszczące blaty to nieodłączny element takiej kuchni. W miarę możliwości powinno się utrzymywać je puste, niezagracone. Inaczej mówiąc, im mniej na wierzchu tym lepiej. W kuchni nowoczesnej nie brakuje wielu dyskretnych zakamarków, w których można ukryć pomoce kuchenne. W przeciwieństwie do klasyki fronty szafek także cechują się wysokim połyskiem. Ich powierzchnia powinna być gładka, bez żadnych wzorów. Jeśli kuchnia jest dostatecznie duża, ciekawym stosowanym rozwiązaniem jest połączenie błyszczących i matowych frontów. Na małej przestrzeni nie jest to dobrym pomysłem, ponieważ sprawia wrażenie ciężkości. Na nowoczesnych szafkach nie znajdziemy też wystających uchwytów do szafek. Zwykle są sprytnie schowane w drzwiczkach. Jeśli chodzi o kolor kuchni, mamy absolutną wolność wyboru. Możemy postawić na soczystą czerwień, głęboką czerń albo stonowany beż. Wszystko będzie wyglądać dobrze, więc kwestia kolorystyki zależy bardziej od gustu danej osoby.
Zapomnijmy o kafelkach na ścianach. O wiele lepiej pasuje tu szkło w ciekawym kolorze lub wzorze. Charakter akcesoriów kuchennych musi współgrać z wystrojem. Zwykle są one proste i jak najmniej skomplikowane w swoim charakterze, choć zdarzają się też takie, które zaskakują wyglądem. Podłogę w stylu nowoczesnym najczęściej stanowią duże, kwadratowe, gładkie płytki.
Jeśli jesteśmy zdecydowani na któryś z omawianych stylów, to wiemy czego szukać w sklepach. Może się jednak zdarzyć, że podobają nam się zarówno cechy stylu klasycznego oraz nowoczesnego, albo nawet jeszcze innego, i nie wiemy jak je umiejętnie połączyć, aby stworzyć swoje własne, unikalne wnętrze, które będzie pasować do naszej osobowości. Warto wtedy zwrócić się do architekta wnętrz, który z pewnością zasypie nas pomysłami i możliwościami jakie niesie ze sobą połączenie różnych stylów i dostosuje kuchnię nie tylko do charakteru mieszkania, ale również do budżetu jaki chcemy przeznaczyć na ten cel.
Szukaj inspiracji na Pięknych Wnętrzach