Rynek polskich nieruchomości nieustannie się rozwija. Oferta mieszkań na sprzedaż, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, błyskawicznie wzrasta. Deweloperzy wznoszą apartamentowce, a także całe osiedla, oferując nabywcom mieszkania w komfortowych warunkach. Zarządcy natomiast przygotowują nieruchomości na sprzedaż i do wynajęcia, zachęcając dogodną lokalizacją i wysokim standardem wykończenia wnętrz.
Dogonić Europę
Brak długoterminowych zobowiązań czy duża elastyczność to cechy, którymi kuszą potencjalnych najemców osoby wynajmujące nieruchomości. Niestety mieszkania na wynajem cieszą się o wiele mniejszą popularnością wśród rodaków, w porównaniu do skali tych działań w zachodniej części Europy. Można to wytłumaczyć faktem, że stosunek dochodów do kwot wynajmu jest zbyt wysoki. Polacy zdecydowanie preferują własny kąt, stąd też rosnący popyt na zakup nieruchomości oraz kredyty hipoteczne.
Gdzie znaleźć mieszkania na wynajem?
Nie ulega wątpliwości, że w średnich i dużych miastach oferta nieruchomości do wynajęcia ma sporą rozpiętość. Najwięcej ogłoszeń dotyczy osiedli, w których dominują budynki z wielkiej płyty oraz bloki wybudowane w latach 70. i 80. Polacy – z uwagi na popularny model rodziny 2+1 oraz 2+2 – najczęściej wybierają mieszkania dwu- lub trzypokojowe, choć równie dużym zainteresowaniem cieszą się też kawalerki.
Gdzie najchętniej zamieszkują rodacy? Wszystko zależy od indywidualnych wymagań, jednak najczęściej decyzja pada na lokalizację w centrach miast lub okolicach dobrze skomunikowanych z aglomeracją. Mieszkania są szybko wynajmowane, jeśli w pobliżu znajdują się placówki edukacyjne i zdrowotne, a także sklepy i centra handlowe, w których można dokonać zakupu podstawowych produktów.
Mieszkania na sprzedaż – rynek wtórny
Od kilku lat trwa prawdziwy boom na zakup nieruchomości. Widać to szczególnie w sektorze bankowym, gdzie rośnie zainteresowanie ofertą hipoteczną. Polacy decydują się na zakup własnego mieszkania, ponieważ miesięczny koszt jego spłaty jest porównywalny do ceny najmu.
Najwięcej ogłoszeń pochodzi z rynku wtórnego, gdzie ceny nieruchomości są znacznie niższe od ofert deweloperskich. Przedmiotem kupna są przede wszystkim mieszkania 2- i 3-pokojowe, zlokalizowane zarówno w centrum, jak i na dużych osiedlach. Na ostateczną decyzję wpływa przede wszystkim cena mieszkania. Najbardziej atrakcyjne oferty dotyczą nieruchomości znajdujących się z dala od centrum, co jednak wiąże się z dłuższym dojazdem do pracy.
Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego