Domy na sprzedaż i do wynajęcia
Osoby ceniące niezależność i spokój rezygnują z zakupu mieszkania w bloku na rzecz domu. Tego typu oferty można znaleźć w biurach nieruchomości, a także w prasie i w sieci, gdzie ogłaszają się również osoby prywatne. Domy na sprzedaż stanowią nieco mniejszy odsetek ofert nieruchomości, co wcale nie oznacza, że nie ma w czym wybierać.
Z dala od centrum najlepiej
Domy wolnostojące stanowią część oferty, za którą najczęściej rozglądają się kupujący. Obiekty o takiej zabudowie zlokalizowane są na obrzeżach osiedli lub miast, zapewniając mieszkańcom należyty spokój. Trudno o domy znajdujące się w centrum, choć są miejsca, gdzie przestrzeń zagospodarowana jest w sposób umożliwiający zamieszkanie we własnym domu, wśród kamienic, apartamentowców czy blokowisk.
Osoby poszukujące domu zdecydowanie jednak wolą, by budynek znajdywał się w zacisznej okolicy, poza granicami ścisłego centrum. Kolejnym argumentem jest cena działek. Tereny pozamiejskie są znacznie tańsze, co oznacza, że można pozwolić sobie na zakup działki o nieco większej powierzchni, by następnie postawić dom i zagospodarować teren wokół niego według własnego upodobania.
Wielkość działki
Spośród wielu ofert najczęściej przeważają te, których powierzchnia wynosi od 1 do 2 tys. m2. To optymalna wielkość działki, pozwalająca na wybudowanie domu z własnym ogródkiem, gdzie można przyjemnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.
W aglomeracjach miejskich raczej spotyka się domy w zabudowie szeregowej lub domy typu bliźniak. Charakteryzują się niewielką powierzchnią działki, jednak ten minus wynagradza bliskość do centrum lub terenów, gdzie infrastruktura handlowo-usługowa jest dobrze rozwinięta i skomunikowana z pozostałą częścią miasta. Domy w centrum, pomimo mniejszego metrażu, mają zwykle wyższe ceny w porównaniu do domów znajdujących się na obrzeżach.
Budowa domu
Standardowo pierwszym krokiem do budowy domu jest zakup działki. Po uzyskaniu pozwolenia można zatrudnić ekipę, która zajmie się kompleksową budową obiektu. Ostatnim krokiem są prace wykończeniowe, które również wymagają fachowego zespołu robotników. Po zakończeniu prac następuje odbiór budynku przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który wydaje oświadczenie o zgodności wykonania projektu oraz pozwolenie na użytkowanie domu.
Drugim rozwiązaniem, które znacznie oszczędza czas, jest zakup gotowego domu w stanie deweloperskim. W zależności od oferty domy takie mogą być wykończone i zaaranżowane pod klucz, czyli gotowe do wprowadzenia się, lub w stanie deweloperskim, który będzie wymagał prac wykończeniowych. Zaletą tej drugiej opcji jest fakt, że wnętrza można urządzić według własnego pomysłu i cieszyć się uzyskanym efektem, będącym realizacją twórczej wizji właścicieli.