Powstała największa polska organizacja samorządu gospodarczego zrzeszającą przedsiębiorców oraz osoby fizyczne związane z zarządzaniem nieruchomościami i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Tym bardziej cieszy fakt, że do Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami wstępuje coraz więcej członków będących związkami oraz innymi organizacjami jednoczącymi zawód zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami. To niewątpliwie również przełomowy moment w obszarze działalności osób związanych z zarządzaniem nieruchomościami oraz pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.
Podstawowym zadaniem Izby jest podejmowanie wszelkich możliwych działań na rzecz przedsiębiorców oraz osób fizycznych związanych z zarządzaniem nieruchomościami oraz pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, w obszarach: organizacyjnym, szkoleniowym, technicznym, gospodarczym, ekonomicznym, ustrojowym i prawnym, w celu:
– tworzenia sprzyjających warunków dla rozwoju przedsiębiorczości w obszarze gospodarki nieruchomościami.
– ułatwiania prowadzenia działalności gospodarczej zarządców nieruchomości oraz pośredników w obrocie nieruchomościami.
– kształtowania Państwa przyjaznego wszystkim tym, którzy wykonują czynności zarządzania nieruchomościami i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
– ochrony podstawowych praw, zasad etyki oraz standardów zawodowych zarządców nieruchomości oraz pośredników w obrocie nieruchomościami.
- organizowanie pomocy Członkom Izby w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych, organizacyjnych, technicznych i prawnych dotyczących funkcjonowania gospodarki nieruchomościami, zawodów nieruchomościowych, dostaw i odbioru usług gospodarczych na szeroko rozumianym rynku gospodarki nieruchomościami oraz prowadzenia działalności gospodarczej.
- stwarzanie jednolitych zasad oraz warunków do rozwoju i podnoszenia poziomu kształcenia zawodowego, standardów i kwalifikacji zawodowych zarówno Członków Izby jak i również innych osób fizycznych i prawnych związanych z gospodarką nieruchomościami oraz obsługą rynku nieruchomości;
- realizacja projektów współfinansowanych z majątku Izby, krajowych i unijnych środków pomocowych, służących wypełnianiu celów i zadań Izby oraz Członków Izby.
- wykonywanie innych zadań, m.in. powierzonych Izbie na jej wniosek lub za jej zgodą przez Radę Ministrów oraz inne organy administracji państwowej i samorządu terytorialnego.
W szczególności zadaniem Izby jest reprezentowanie interesów gospodarczych zrzeszonych w niej przedsiębiorców oraz ich związków, a także osób fizycznych w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, szeroko rozumianej obsługi gospodarki nieruchomościami oraz zawodów nieruchomościowych. Izba skupia się również na kształtowaniu i upowszechnianiu wzorcowych zasad oraz norm rzetelnego postępowania w relacjach gospodarczych pomiędzy dostawcami i odbiorcami usług gospodarczych, w szczególności na szeroko rozumianym rynku gospodarki nieruchomościami.
Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami zajmuje się również opiniowaniem aktów prawnych dotyczących gospodarki nieruchomościami, obrotu gospodarczego, monitorowanie procesu ich wdrażania i funkcjonowania oraz przedstawianie tych ocen wraz z ewentualnymi propozycjami zmian właściwym organom władzy publicznej.
Dla Członków Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami dedykowany jest specjalny i bezpłatny pakiet usług, z którym można zapoznać się na stronie www.kign.pl .
Izba prowadzi na swojej stronie internetowej ogólnopolski Centralny Rejestr Zarządców Nieruchomości oraz Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. W naszym Centralnym Rejestrze jest już przeszło 2.000 licencjonowanych osób i ciągle nas przybywa! Do Rejestru wpisane są wszystkie osoby, które otrzymały Licencję Zarządcy Nieruchomości KIGN lub Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami KIGN. Wpis do Centralnego Rejestru Zarządców Nieruchomości/Pośredników w Obrocie Nieruchomościami jest potwierdzeniem kompetencji i kwalifikacji. Celem utworzenia Centralnego Rejestru Zarządców Nieruchomości/Pośredników w Obrocie Nieruchomościami jest rekomendowanie opinii publicznej oraz wszystkim potencjalnym Zleceniodawcom usług, najlepszych specjalistów i doradców z zakresu zarządzania nieruchomościami oraz pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Osoby fizyczne posiadające licencje Izby nie płaciły i nie muszą płacić u nas żadnych składek.
Wyżej wymienione Licencje, które są drukami ścisłego zarachowania formatu A3, można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy jest dedykowany dla osób, które legitymują się uzyskaną do końca 2013 roku licencją zawodową uprawniającą do wykonywania czynności zarządzania nieruchomościami lub pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (nadaną w trybie przepisów Ustawy o gospodarce nieruchomościami). Osoby te po wypełnieniu elektronicznego wniosku zamieszczonego na stronie www.kign.pl są weryfikowane i w ten sposób uzyskują Licencję Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami i tym samym wpis do Rejestru. Uzyskanie Licencji dla powyższych osób jest całkowicie bezpłatne.
Licencja Zarządcy Nieruchomości KIGN/Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami KIGN nadawana jest również zainteresowanym osobom nieposiadającym dotychczas licencji zawodowej, które posiadają co najmniej średnie wykształcenie, a także odbędą Kurs Praktyczny Zarządcy Nieruchomości / Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami zarejestrowany w Krajowej Izbie Gospodarki Nieruchomościami (uwzględniający minimum programowe w wymiarze 100 h). Kursy Praktyczne będą prowadzone na terenie całego kraju przez Delegatury Izby.
W celu kompleksowej obsługi całego rynku nieruchomościowego (praktyki, szkolenia, obsługa prawna, opiniowanie, ekspertyzy i analizy) Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami powołała na terenie kraju 16 Delegatur Izby kierowanych przez 5-9 osobowe Zarządy Delegatur. W Izbie skupionych jest już przeszło 230 firm z obszaru zarządzania nieruchomościami oraz pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (spółdzielnie mieszkaniowe, tbsy, zakłady i jednostki budżetowe, prywatni zarządcy oraz pośrednicy w obrocie nieruchomościami, stowarzyszenia zarządców nieruchomości oraz pośredników w obrocie nieruchomościami). Przy takiej dynamicie rozwoju Izby zamierzamy skupić w naszych szeregach do końca br. przeszło 500 firm. Firmy członkowskie płaca symboliczne składki (5-10 zł/m-c), gdyż rola Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami jest i będzie służebna w stosunku do własnych Członków Izby.
Przy Krajowej Izbie Gospodarki Nieruchomościami powołany został również Sąd Arbitrażowy, który jest niezależną jednostką powołaną do rozstrzygania sporów o charakterze krajowym i międzynarodowym w ramach postępowania arbitrażowego bądź mediacji. Rozstrzyganie sporów za pomocą sądownictwa arbitrażowego, jako alternatywy dla sądownictwa powszechnego w pełni uwzględnia specyfikę i potrzeby firm zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami oraz pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Sąd Arbitrażowy prowadzi również mediacje. Może administrować arbitraże ad hoc. Sprawy rozpatrywane są poufnie, w jednej instancji, szybko i sprawnie.
Reasumując Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami chroni interesy osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność związaną z zarządzaniem nieruchomościami oraz pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, jak i również rekomenduje opinii publicznej oraz wszystkim potencjalnym Zleceniodawcom usług, najlepszych specjalistów i doradców z zakresu zarządzania nieruchomościami oraz pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy www.kign.pl