Jak odebrać mieszkanie od dewelopera? Najczęstsze usterki budowlane.

Zasady odbioru mieszkania od dewelopera

Data publikacji: 2011-04-19, data aktualizacji: 2015-07-15

Zanim umówimy się z deweloperem na odbiór naszego wymarzonego mieszkania warto się do tego odpowiednio przygotować. Nie chodzi tu bynajmniej o gorączkowe zgłębianie szczegółowej wiedzy z zakresu budownictwa, elektryki czy wykończeń wnętrz, ale o przyswojenie sobie kilku podstawowych zasad. Przy odbiorze możemy również skorzystać z pomocy profesjonalnego inspektora budowlanego – koszt takiej usługi nie powinien przekroczyć 500 zł.

 

odbiór mieszkania od dewelopera

 

Kiedy najlepiej dokonać odbioru i co warto ze sobą zabrać?
Okazuje się, że już sam termin odbioru mieszkania nie jest bez znaczenia. Ważne, abyśmy zarezerwowali sobie tego dnia więcej czasu i aby oglądać nasze mieszkanie przy świetle dziennym. Dzięki temu łatwiej będzie nam dostrzec wszelkie niedoróbki i niedoskonałości. Ponadto na własne oczy będziemy się mogli przekonać, czy, przykładowo, mieszkanie jest tak słoneczne, jak zapewniano nas przy podpisywaniu umowy. Nie spieszmy się i na spokojnie obejrzyjmy dokładnie wszystkie pomieszczenia. Deweloper nie może nas pospieszać – pamiętajmy o tym!


Koniecznie zabierzmy ze sobą umowę, rzut mieszkania oraz schematy instalacji (bez problemu powinniśmy je otrzymać od dewelopera). Na ich podstawie będziemy oceniać poszczególne elementy naszego mieszkania, a więc porównywać, czy to, co mamy zapisane w umowie i rozrysowane na planach, znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pomocne nam będą kilkumetrowa miarka, poziomica, kątownik oraz probówka i oprawki z żarówką do sprawdzenia oświetlenia. Tak wyposażeni możemy się już spotkać z przedstawicielem dewelopera.


Na co zwracać uwagę?
Oględziny najlepiej rozpocząć od dokładnego pomiaru wszystkich pomieszczeń. Jest to o tyle ważne, że faktyczny metraż naszego mieszkania może się okazać mniejszy niż był na planie. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na mieszkania położone na poddaszach, gdzie z powodu skosów, łatwiej o nieścisłości. Różnice w pomiarach odnotowujemy oczywiście w protokole odbioru, co będzie się później wiązało z korektą ceny nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że może się również okazać, że faktyczny metraż jest większy niż zapisany w umowie przedwstępnej, i wtedy będziemy musieli dopłacić różnicę w należności, chyba że umowa stanowi inaczej.


Oceniając standard wykończenia, zwracamy uwagę na to, czy rodzaj i marka zastosowanych materiałów są zgodne z umową. Przykładowo, jeśli w umowie mieliśmy zapisane okna drewniane, a zamontowano plastikowe, lub też na balkonie są zwykłe płytki zamiast mrozoodpornych, jest to już niezgodne ze standardem wykończenia i możemy domagać się wymiany tych materiałów bądź gratyfikacji finansowej.


Bardzo ważnym elementem mieszkania są ściany i podłogi – przyjrzyjmy się więc im bardzo uważnie. W całym mieszkaniu ściany powinny trzymać pion (dopuszczalne odchylenie to +/- 1 cm na wysokości mieszkania), a podłogi – poziom. Na tynkach nie powinniśmy dostrzec żadnych nierówności, pęcherzy ani zarysowań. Jeśli natomiast zauważymy pęknięcia na połączeniach ścian, będzie to świadczyło o nieodpowiednim połączeniu ściany działowej ze ścianą nośną. Warto pamiętać również o takich niedociągnięciach wykonawców jak położenie zbyt dużej ilości tynku na styku ścian oraz nadmiar wylewki przy ścianach i w narożnikach podłóg, co często utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia właściwe położenie wykładziny czy parkietu.

 

Jaki standard wykończenia i urządzenia mieszkania?


Pamiętajmy, aby dokładnie obejrzeć wszystkie okna i drzwi balkonowe. Jeśli są one właściwie obsadzone, ich otwarte skrzydła będą stały nieruchomo, a przy otwieraniu i zamykaniu nie będą się ocierały o ościeżnice.


Aby to sprawdzić, musimy każde z nich otworzyć i zamknąć. Zwróćmy też uwagę na to, aby okna były szczelne, zawiasy nie skrzypiały, wszystkie zamki działały jednakowo, a na ramach i szybach nie było żadnych pęknięć i zadrapań. Oceniając drzwi wejściowe warto wcześniej poznać ich typ i producenta oraz dokładnie określić wszystkie części składowe, aby na miejscu nie mieć wątpliwości, czy na pewno wszystko zamontowano.


Sprawdźmy ze schematem wszystkie instalacje – rozmieszczenie gniazdek (elektrycznych, telefonicznych, telewizyjnych), kratek wentylacyjnych, doprowadzenie wody (podejścia do grzejników, podłączenia dla pralki, zmywarki, itp). Ważne też, aby upewnić się, że w okolicach przyłączy wody nie ma żadnych zacieków. Do sprawdzenia oświetlenia i prądu przydatne nam będą probówka (sprawdzenie prądu w gniazdkach) i oprawki z żarówkami (zamontujemy je do drutów wystających ze ścian i sufitu).


Jeśli odbieramy mieszkanie wykończone pod klucz, dodatkowo musimy zwrócić uwagę na glazurę, terakotę i biały montaż. Płytki najłatwiej jest dokładnie opukać – głuchy odgłos świadczy o tym, że w danym miejscy odstają one od ściany. Biały montaż, czyli wannę, umywalkę, sedes, trzeba przede wszystkim dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie ma na nich żadnych uszkodzeń oraz czy są dobrze podłączone i umocowane.


Na koniec zostanie nam jeszcze balkon, komórka lokatorska i miejsce garażowe. W przypadku balkonu zwróćmy uwagę na to, czy materiał użyty do wyłożenia posadzki jest nieuszkodzony i zgodny z wcześniejszymi ustaleniami oraz czy balustrady spełniają określone normy: na stalowych nie może być rdzy, drewniane muszą być odpowiednio polakierowane, itp. W komórce i garażu sprawdźmy dokładnie,
czy otrzymaliśmy te miejsca, które mamy zapisane w umowie oraz, czy zgadzają się ich metraże.

 

Umowa na prace wykończeniowe


Protokół odbioru
Kiedy zbierzemy już wszystkie uwagi, należy je bezwzględnie wpisać do protokołu odbioru. Wpisujmy wszystko, co udało nam się zauważyć! W tym samym protokole deweloper ma obowiązek określić terminy napraw wskazanych przez nas wad i niedoróbek. Jeśli stan lokalu utrudnia bądź wręcz uniemożliwia korzystanie z niego, nie podpisujmy protokołu do czasu naprawienia wskazanych przez nas usterek. Po ich naprawie, przy tzw. odbiorze ostatecznym, oceniamy i kwitujemy wykonane poprawki i, jeśli wszystko jest w porządku, podpisujemy protokół odbioru ostatecznego i otrzymujemy klucze do naszego mieszkania. Warto przy tym pamiętać, że w zamian za odpowiednie obniżenie ceny mieszkania, możemy odstąpić od żądania wykonania niektórych napraw przez dewelopera i zająć się nimi osobiście w późniejszym terminie.
 

Rękojmia i gwarancja
Podpisanie protokołu odbioru nie sprawia automatycznie, że tracimy prawo do zgłaszania usterek, które zauważymy w późniejszym czasie. Niewykluczone, że część z nich może się ujawnić nawet po kilku miesiącach użytkowania lokalu. W takiej sytuacji korzystamy z tzw. rękojmi, która przysługuje nam z mocy prawa i nie musi być zapisana w umowie. Rękojmia na konstrukcję budynku wynosi 3 lata (od dnia odbioru), natomiast na wykończenie - 1 rok (od dnia wykonania usługi). Niezależnie od przedmiotu zgłoszenia, zawsze powinniśmy pamiętać o tym, aby miało ono charakter pisemny. Warto też wiedzieć,
że w przypadku, kiedy zajmowany przez nas lokal okazałby się kompletnie nienadającym do mieszkania, mamy prawo do żądania zamiany mieszkania na inne lub odstąpienia od umowy i żądania zwrotu pieniędzy. Oprócz rękojmi, deweloper, generalny wykonawca czy też producent materiałów, mogą dodatkowo udzielić gwarancji na swoje produkty. Jest ona dobrowolna, więc musi być zapisana w umowie. W przypadku stwierdzenia usterek w elementach objętych zarówno rękojmią jak i gwarancją, możemy jednocześnie domagać się odpowiedniej rekompensaty, wymiany czy też naprawy wynikających z obu tych świadczeń.

 

Autor: Polska Izba Nieruchomości

logo polska izba nieruchomości


Polecane ogłoszenia:

19. Dzielnica V etap Warszawa Wola (Czyste)
ul. Kolejowa 49

Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana inwestycja zlokalizowana w centrum stolicy. Jej wyjątkowy design tworzą nowoczesna architektura i... 19. Dzielnica to nowa część miasta, rozwijająca się w centrum Warszawy, tuż obok stacji metra Rondo Daszyńskiego oraz węzła komunikacyjnego przy...

Apartamenty Oszmiańska II Warszawa Targówek
ul. Oszmiańska 20, 22

Starannie zaprojektowane dwa budynki zlokalizowane na pograniczu Targówka i Pragi Północ, niedaleko nowej stacji metra Targówek Mieszkaniowy....Apartamenty Oszmiańska to nowa inwestycja w Warszawie, zlokalizowana na pograniczu Targówka i Pragi Północ przy ul. Oszmiańskiej 20. Zaledwie 5...

Viva Piast Kraków Mistrzejowice
ul. Piasta Kołodzieja

Nowoczesne, dziewięciokondygnacyjne budynki z funkcjonalnie zaprojektowanymi mieszkaniami zlokalizowane zaledwie 15 minut od centrum Krakowa –...Viva Piast 5 to kolejny etap osiedla usytuowanego w Mistrzejowicach, którego głównym celem jest stworzenie przyjaznego i harmonijnego otoczenia dla...

Piękna Warka Warka
ul. Owocowa
Domy szeregowe oferowane w inwestycji Piękna Warka wyróżniają się nowoczesną architekturą, funkcjonalnym wnętrzem i najwyższą...Nowe osiedle w Warce jest zaprojektowane z dbałością o detale, estetykę a przede wszystkim o bezpieczeństwo. Design nawiązuje do najnowszych...
19. Dzielnica - lokale użytkowe Warszawa Wola (Czyste)
ul. Kolejowa 49

Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana inwestycja zlokalizowana w centrum stolicy. Jej wyjątkowy design tworzą nowoczesna architektura i...INFORMACJE O INWESTYCJI Największe, nowe osiedle w centrum miasta Doskonała lokalizacja – obok stacji II linii metra Rondo Daszyńskiego oraz węzła...

Błękitne Aleje Bielany Wrocławskie
ul. Błękitna
Mieszkania willowe, oferowane w inwestycji Błękitne aleje wyróżniają się wysoką jakością wykonania, dużą przestrzenią z możliwością własnej... Nowoczesne osiedle Błękitne Aleje powstaje przy ul. Błękitnej w Bielanach Wrocławskich, w pobliżu Zamku Topacz. Świetna lokalizacja, przemyślany...
Warszawski Świt Warszawa Targówek (Bródno)
ul. Warszawski Świt 5

Warszawski Świt to nowy punkt na mapie prawobrzeżnej Warszawy – jednocześnie blisko centrum.  Doskonale rozwinięta komunikacja miejska umożliwia...Świt daje początek każdemu dniu. To czas pobudki nie pozbawionej zapału do działania i stawiania czoła kolejnym wyzwaniom. Poczuj Warszawski Świt!...

PRATUM Apartamenty Mikołajki
ul. Mrągowska
PRATUM to kompleks 4 budynków wkomponowanych w ramach istniejącego ukształtowania terenu położonego w sercu Mazur, w malowniczej miejscowości jaką...
Fama Jeżyce - Etap 3 Poznań Jeżyce
ul. Dąbrowskiego 81/85
Poznaj inwestycję Fama Jeżyce Inwestycja Fama Jeżyce to jedna z największych inwestycji powstających w samym sercu Jeżyc. Na niemal 8-hektarowym...
Szklarska Village Szklarska Poręba
ul. Muzealna
INFORMUJEMY, ŻE PODANE CENY SĄ CENAMI BRUTTO.Zakochaj się w inwestycji z panoramą KarkonoszySzklarska Village to nowa kameralna inwestycja, łącząca...
Osiedle Dolina Cisów - Etap IX Wasilków
ul. Nadawki
Dolina Cisów to jedno z najpopularniejszych osiedli znajdujących się na przedmieściach Białegostoku.Już w sprzedaży najnowszy etap naszej...
Z przyjemnością przedstawiamy nową inwestycję w Rewalu ul. Klifowa 22 Apartamentów na sprzedaż w pierwszej linii brzegowej! Oferujemy wyjątkowe...
Zobacz wszystkie ›