Działki
Działki na sprzedaż i pod dzierżawę
Działki budowlane na sprzedaż
Działki budowlane kupowane są pod zabudowę nieruchomości lub w celach inwestycyjnych. Tereny te zlokalizowane są w różnych częściach miasta, ale również na uboczu czy w pobliżu wody. To głównie lokalizacja decyduje o późniejszym przeznaczeniu działki. Na rynku nieruchomości można znaleźć wiele ofert w atrakcyjnych cenach.
Teren pod hotel, dom lub restaurację
Działki budowlane są obiektem zainteresowań klientów indywidualnych, którzy upatrują w zakupie szansę na wybudowanie własnego domu. Drugą grupą nabywców są inwestorzy, którzy na zakupionym obszarze stawiają lokale użytkowe, mające przynosić zysk stały – należą do nich m.in. hotele, pensjonaty, restauracje, lub zysk jednorazowy – powstają wówczas lokale i apartamenty na sprzedaż w stanie deweloperskim oraz gotowe do zamieszkania.
Zakup i użytkowanie działki
W posiadanie działki budowlanej można wejść drogą kupna, choć właścicielem takiego terenu można stać się również przez dziedziczenie. Ta ostatnia opcja – podobnie jak nabycie działki za gotówkę – wymaga uregulowania kwestii prawnych z pomocą notariusza.
Każda działka budowlana może być użytkowana pod warunkiem uiszczania opłat. Posiadanie własnego gruntu wiąże się z koniecznością odprowadzania podatku od nieruchomości. Zasady opodatkowania reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Kwoty naliczane są przez gminę lub urząd miejski, które każdego roku informują właściciela pisemnie o sumie podatku, który należy uiścić na konto instytucji. Podatek można uregulować jednorazowo (raz na cały rok) lub wpłacać kwartalnie w czterech ratach.
Działka rolna i budowlana – różnice
Zasadnicza różnica w tych rodzajach gruntów tkwi w cenie. Działki rolne należą zwykle do najtańszych i wyróżniają się pięknym, pozamiejskim położeniem. Są obiektem wielu inwestorów, ponieważ obecne przepisy prawa umożliwiają prowadzenie na nich działalności poza rolnej. Zanim to jednak nastąpi, należy działkę odrolnić. Oznacza to wprowadzenie zmian w przepisach planistycznych (czyli w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego) i wyłączenie działki z produkcji rolnej.
Działki budowlane z kolei są od razu przystosowane pod zabudowę. Można zatem postawić na nich dom lub dowolny obiekt, jednak projekt musi uwzględniać wytyczne ustanowione przez starostwo. Często powstające budynki nie mogą przekraczać wskazanej wysokości lub charakteryzować się konkretnym stopniem nachylenia dachu. Wszelkie wytyczne znajdują się w gminie właściwej dla adresu działki i należy się z nimi zapoznać jeszcze przed rozpoczęciem projektu budowlanego.
Proces zakupu gruntu pod zabudowę
Działki budowlane na sprzedaż stanowią sporą część ofert nieruchomości. Proces ich zakupu jest sprawny, ponieważ w większości wypadków kupujący posiadają gotówkę i omijają procedurę kredytową, która może trwać nawet kilka tygodni. Zakup działki standardowo polega na zawarciu umowy, przekazaniu wymaganej kwoty i regulacjach notarialnych. Po zakończeniu procesu zakupu można od razu przechodzić do realizacji inwestycji budowlanej.