zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Nowy dom? To prostsze, niż myślisz!

Kredyt hipoteczny pod budowę domu

2015-02-23

 Alex T. Great Alex T. Great Doradcy Finansowi

 

Jeśli wśród twoich noworocznych postanowień pojawił się pomysł, by jeszcze w tym roku rozpocząć budowę własnego domu, nie wahaj się – to naprawdę dobry moment, by zrealizować tak śmiałe marzenie. Podpowiadamy dziś, jak zdobyć finansowanie na ten ambitny cel.

 

Tomasz Kulpa Alex T. Great Doradcy Finansowi

 

Powiedzmy otwarcie – budowa domu to nie byle błahostka. Tak poważne zadanie wymaga wielu miesięcy przygotowań. Niezbędny jest m.in. przemyślany projekt architektoniczny, doświadczona ekipa budowlana oraz dobrze opracowany plan realizacji całego przedsięwzięcia. A co z finansami? Jak zamknąć budżet takiego projektu? Doradca finansowy zapewnia: znajdzie się i na to rada!
- Wszystkim moim klientom, którzy stają przed wyborem: zakup dużego mieszkania w centrum miasta czy budowa nowego domu tuż za jego granicami, podpowiadam zwykle, by poważnie rozważyli właśnie to drugie rozwiązanie. Warto na wstępie porównać koszt obu takich przedsięwzięć. Okaże się wówczas, że koszt zakupu nowego mieszkania o powierzchni powyżej 100 m2 jest wyższy niż koszt budowy nowego domu jednorodzinnego o takiej samej powierzchni. Dom ma przy tym znacznie więcej zalet – wyjaśnia Marcin Gaj, doradca kredytowy z firmy Alex T. Great Doradcy Finansowi.

 

I trudno się z nim nie zgodzić: własny dom daje znacznie większą swobodę, gwarantuje ciszę i spokój z dala od hałaśliwych sąsiadów, a do tego – miesięczne koszty jego utrzymania są znacznie niższe niż koszt utrzymania mieszkania w centrum dużego miasta. A jeśli dodać do tego jeszcze, że przydomowy ogród staje się prawdziwie rodzinnym placem zabaw dla naszych milusińskich, decyzja wydaje się oczywista: budujemy!

 

Sporo szczęścia mają Ci, którzy w spadku lub akcie darowizny otrzymali działkę, na której można zrealizować budowlane plany. – Większość banków uznaje wniesioną w ten sposób korzyść za wkład własny niezbędny do pozyskania kredytu. Oczywiście, nim bank wyda pozytywną decyzję kredytową, rękoma rzeczoznawcy majątkowego dokonuje stosownych szacunków dotyczących aktualnej i przyszłej wartości rynkowej takiej nieruchomości. Zwykle jednak wartość gruntu wraz z wybudowanym domem w pełni zaspokaja potrzeby banku związane z zabezpieczeniem takiego zobowiązania – podkreśla Marcin Gaj z Alexa.A w jaki sposób ocenić wartość całego takiego przedsięwzięcia?
To już nasza rola – odpowiada Marcin Gaj. – Wystarczy, by klient dostarczył do naszego biura projekt architektoniczny swojego przyszłego domu i odpowiedział na kilka ważnych pytań dotyczących jego planów budowlanych. Na podstawie założonej w projekcie powierzchni użytkowej budynku oraz indywidualnych potrzeb przyszłego kredytobiorcy jesteśmy w stanie oszacować niezbędną wysokość takiego kredytu hipotecznego. Wyceny dokonujemy w oparciu o aktualnie obowiązujące tabele bankowe i przyjęte w nich szacunkowe dane dotyczące kosztów budowy domu w stanie deweloperskim lub realizacji całego przedsięwzięcia „pod klucz”.

 

Jakie to koszta? Wedle bieżącego wytycznych, budowa domu w stanie deweloperskim szacowana jest przez większość banków na poziomie między 1600 a 2500 zł za 1 m2, zaś budowa domu wraz z całkowitym jego wykończeniem to koszt od 1900 do 2700 zł za 1 m2 (trzeba podkreślić, że na wysokość tych stawek największy wpływ ma lokalizacja).

- Aby dokonać możliwie dokładnej oceny potrzeb naszego klienta, niezbędne są bardzo precyzyjne informacje dotyczące jego planów i pomysłów na budowę. Im więcej szczegółów, tym bardziej trafiona będzie ocena jego zdolności kredytowej – podkreśla doradca z Alex T. Great.

 

A co mają robić Ci, którym los poskąpił szczęścia i działkę pod budowę muszą dopiero kupić? Specjalista kredytowy z Alexa absolutnie nie przekreśla ich szansy. – Wszystko zależy od wysokości i źródeł dochodów, które pozwalają określić zdolność kredytową takiej osoby lub rodziny. Wbrew pozorom, taki rachunek często wypada bardzo pomyślnie, dlatego warto poddać ocenie swoje szanse, gdy tylko pojawi się pomysł budowy domu. Pamiętajmy, że wyliczenie zdolności przez doradcę finansowego nic nie kosztuje, tym bardziej warto poprosić o pomoc i poradę w tym zakresie – zaznacza Marcin Gaj.

 

Doświadczony specjalista hipoteczny przygotowuje w takim wypadku dwie odrębne oferty: pierwszą na zakup działki, drugą zaś – na zakup gruntu wraz z budową domu. Często okazuje się bowiem, że zdolności kredytowe klienta dają mu szansę na wykonanie całego przedsięwzięcia od razu, bez niepotrzebnej zwłoki. Dlatego też doradca hipoteczny radzi:
- Jeśli nasza zdolność kredytowa jest naprawdę duża, wykorzystujmy to. Trudno przecież przewidzieć, jak nasza sytuacja finansowa będzie wyglądać za kilka lat. Może być przecież zgoła inna, a wówczas marzenie o budowie własnego domu trzeba będzie na zawsze schować do szuflady. Trzeba także liczyć się ze zmianą bankowych procedur przyznawania kredytu, co także może zniweczyć plany budowy nowego domu. Jeśli zatem sytuacja na to pozwala, realizujmy plan budowy domu w całości, nie dzieląc go na etapy. Warto jeszcze dodać, że większość banków przewiduje 36-miesięczny okres karencyjny, w którym można wstrzymać się z realizacją kredytu, nie tracąc do niego prawa – wyjaśnia Marcin Gaj.

 

W tym miejscu warto uczulić wszystkich nabywców, by z uwagą i bardzo starannie zapoznawali się z dokumentacją gruntu, który planują kupić pod budowę. Działka powinna posiadać m.in. pełną dokumentację, która dowodzić będzie bezspornie przeznaczenia takiego gruntu pod jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe. – Najbardziej wiarygodne będą w tym wypadku uzgodnione warunki zabudowy – podkreśla Marcin Gaj z Alex T. Great. – Ważne też, by nieruchomość posiadała dostęp do drogi publicznej lub udział w drodze wewnętrznej. Pamiętajmy także, by bardzo dokładnie sprawdzić wszelkie dokumenty świadczące o prawach własności do nabywanego gruntu, zwłaszcza pod względem ewentualnych służebności. Z punktu widzenia banku to wiedza niezbędna, by dokonać skutecznego zabezpieczenia na hipotece, z punktu widzenia klienta zaś będzie to gwarancją bezpieczeństwa i sprawnego, wolnego od męczących wizyt w urzędach, procesu budowlanego.

 

Gdy kredytobiorca wybierze określony grunt, na którym chciałby postawić swój nowy dom, powinien dostarczyć doradcy finansowemu wypis i wyrys z ewidencji gruntów, projekt budowlany (lub choćby zarys takiego projektu) oraz warunki zabudowy dla nabywanej działki. – W późniejszym okresie niezbędne jest także dostarczenie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę. To niezwykle ważne, bo to właśnie na podstawie tego dokumentu bank uruchamia kolejne transze kredytu. Już na etapie realizacji, bank podejmuje decyzje o wypłacie kolejnych transz na podstawie tzw. fotoinspekcji z placu budowy. Podstawą są tu postępy w realizacji całego projektu, zgodne z przedstawionym w banku kosztorysem i harmonogramem prac budowlanych – dodaje Marcin Gaj z Alex T. Great Doradcy Finansowi.

 

Podsumujmy zatem: jeśli choć raz przyszedł Ci do głowy pomysł, by rozpocząć budowę domu, koniecznie sprawdź swoją zdolność kredytową – może się okazać, że nie jest to pomysł pozbawiony szans na realizację. A jeśli dodatkowo dysponujesz własną działką, na której mógłbyś ten wymarzony dom postawić, nie wahaj się! To będzie z pewnością najlepsza decyzja, jaką mógłbyś podjąć w ramach tegorocznych noworocznych postanowień.

 

Opracował:
Tomasz Kulpa
Alex T. Great Doradcy Finansowi

 

Więcej informacji na temat Alex T. Great Doradcy Finansowi

 


Polecane ogłoszenia:

Osiedle Natura etap III Zgorzała
ul. Wilgi
Segmenty i mieszkania zlokalizowane w otoczeniu zieleni, jednocześnie blisko Warszawy. To doskonała inwestycja dla tych, którzy cenią życie w stylu...Osiedle Natura to Twoje miejsce blisko natury. Jeśli marzysz o mieszkaniu w otoczeniu zieleni, chcesz cieszyć się ciszą i spokojem a życie w stylu...
Nowe Ogrody Poznań Jeżyce
ul. Meissnera 2

Wieloetapowe, nowocześnie zaprojektowane osiedle na poznańskiej Woli. Lokalizacja nieopodal lotniska Ławica, co nie powinno budzić obaw, gdyż... Nowe Ogrody to nowoczesny projekt mieszkaniowy, który rozwija się na poznańskich Jeżycach. W dzielnicy, która gwarantuje dobre zaplecze...

Osiedle Meteos Wrocław Sołtysowice
al. Poprzeczna 53-55
Kameralna inwestycja na wrocławskich Sołtysowicach. W okolicy dużo zieleni i niska zabudowa. Lokalizacja pozwala na szybki dojazd zarówno do... W poczuciu obowiązku dbania o zdrowie naszych Klientów, pracowników i ich rodzin informujemy, iż nasze biuro sprzedaży funkcjonuje zdalnie....
Anchoria Apartamenty Mechelinki
ul. Do Morza

Wyjątkowa inwestycja w uroczych Mechelinkach nad Zatoką Pucką w bliskim sąsiedztwie Trójmiasta. Tworzą ją kameralne budynki charakteryzujące się...Anchoria powstała z pasji tworzenia i marzeń o miejscu wyjątkowym. Urokliwe Mechelinki nad Zatoką Pucką, w bliskim sąsiedztwie Trójmiasta, stały...

Murapol Śląskie Ogrody Katowice Wełnowiec-Józefowiec
ul. Bytkowska 103
Śląskie Ogrody zostały umiejscowione przy ulicy Bytkowskiej, w sąsiedztwie rozległych terenów rekreacyjnych Parku Śląskiego. Deweloper zaplanował...Murapol Śląskie Ogrody w Katowicach to wymarzone osiedle dla osób pragnących jednocześnie bliskości centrum miasta oraz sąsiedztwa licznych miejsc...
Osiedle Sokola Święta Katarzyna
ul. Jastrzębia/Sokola

Osiedle Sokola to doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy marzą o własnym domu z ogródkiem, w spokojnej i urokliwej okolicy. Gotowe domy...Sprzedaż segmentów z szeregu D –  IV kwartał 2020r.Proponujemy Państwu do sprzedaży, budynki mieszkalne jednorodzinne, w zabudowie szeregowej i...

Let's Sea Baltic Park Gąski
ul. Nadbrzeżna
Let's Sea Baltic Park położony jest w niewielkiej i bardzo malowniczej nadmorskiej miejscowości - Gąskach, zaledwie kilka kroków od piaszczystej...Let’s Sea Baltic Park to wyjątkowy kompleks mieszkaniowy realizowany w miejscu, które łączy bliskość natury z komfortem użytkowania – w...
Bastion Wałowa Gdańsk Śródmieście
ul. Wałowa 23 i 25
Prestiżowy projekt w sercu Gdańska. Lokalizacja w pobliżu starówki pozwala czerpać z uroków tego miejsca każdego dnia. Okoliczna infrastruktura...Lokalizacja Osiedle Bastion Wałowa powstaje w Śródmieściu Gdańska przy ul. Wałowej. Inwestycja ma wyjątkowe usytuowanie nieopodal historycznej...
Między Parkami Wrocław Klecina
ul. Dożynkowa
Osiedle Między Parkami to jedna z najnowszych inwestycji dewelopera LC CORP. W ofercie ustawne mieszkania o zróżnicowanych metrażach, od kawalerek... LokalizacjaOsiedle Między Parkami powstaje na południu Wrocławia, w dzielnicy Klecina. Inwestycja ma wyjątkowe usytuowanie, w bezpośrednim...
Osiedle Bocian Zgorzała
ul. Wilgi

Osiedle domów wolnostojących i bliźniaków zlokalizowane w cichej, spokojnej okolicy z bardzo dobrym dojazdem do Warszawy. Część segmentów...„Osiedle Bocian” to wyjątkowa inwestycja uwzględniająca sugestie i potrzeby naszych dotychczasowych klientów. Wychodząc na przeciw Państwa...

Comfort City Rubin Warszawa Białołęka
ul. Dionizosa 7
Głównym atutem inwestycji jest niezwykle bogata oferta układów mieszkań w metrażach od 25 do 75 mkw. Pozwala to znaleźć mieszkanie doskonale...Comfort City Rubin to pierwszy z jedenastu planowanych zespołów budynków (trzy-, sześcio- i ośmiopiętrowych), w najnowszej inwestycji BARC Warszawa...
Osiedle Natura etap III - domy Zgorzała
ul. Wilgi
Segmenty i mieszkania zlokalizowane w otoczeniu zieleni, jednocześnie blisko Warszawy. To doskonała inwestycja dla tych, którzy cenią życie w stylu...Osiedle Natura to Twoje miejsce blisko natury. Jeśli marzysz o mieszkaniu w otoczeniu zieleni, chcesz cieszyć się ciszą i spokojem a życie w stylu...
Zobacz wszystkie ›
Promocje i Premiery Mieszkaniowe Zapisz się na newsletter i dowiedz się pierwszy
Subskrybują już 21 502 osoby
Chcę otrzymywać premierowe oferty oraz informacje o promocjach
Później
Tak
Wystąpił błąd, nie udało się wysłać danych.
Oferta, do której wysłano zgłoszenie jest nieaktywna. Zapisz się na nasz newsletter, aby dowiedzieć o się pierwszy o podobnych ofertach.
Drogi użytkowniku, ciastka zostały usunięte.
Wystąpił nieoczekiwany błąd, nie udało się wysłać danych, proszę odświeżyć stronę.
Dziękujemy, wkrótce otrzymasz od nas pierwsze informacje o podobnych ofertach i promocjach.