Zakup nieruchomości z inwestycji deweloperskiej wydaje się być rozwiązaniem, które oszczędza wiele czasu i stresu związanego z budową własnego domu. Choć ofert obiektów wolnostojących jest znacznie mniej niż mieszkań, nabywcy nadal mają spory wybór.
Na obrzeżach miast
Nikogo nie dziwi fakt, że nowe domy w stanie deweloperskim powstają najczęściej poza ścisłym centrum, a nawet poza granicami miast. Tego typu inwestycje od lat obserwuje się w stolicy, a także we Wrocławiu, w Krakowie, Łodzi czy Poznaniu. Stolica bezwzględnie góruje w ilości nowych inwestycji, oferując przyszłym nabywcom nowe domy z rynku pierwotnego ma w tym zakresie naprawdę spory potencjał.
Dlaczego celem inwestorów są tereny pozamiejskie?
Domy wolnostojące to obiekty, które są najbardziej atrakcyjne wówczas, gdy wokół nich znajduje się spory obszar zieleni. W centrum miasta lub na ruchliwym osiedlu ciężko wygospodarować miejsce na taką inwestycję. Warto też podkreślić, że grunty w centrach lub w popularnych miejscach w mieście są już dawno wyprzedane i zwyczajnie brakuje wolnych terenów na budowę nowych obiektów.
Kolejnym argumentem jest komfort, jaki inwestorzy pragną zapewnić przyszłym lokatorom. Budując nowe domy – rynek pierwotny nieustannie się nimi zapełnia – nabywcy otrzymują nie tylko własną nieruchomość z ogrodem, ale i spokój, którego na próżno szukać w centrum miasta.
Cena wygody
Domy w stanie deweloperskim stanowią atrakcyjną część oferty nieruchomości. Przestrzenne i funkcjonalne wnętrza, a także skrawek zieleni wokół budynku i bezwzględny spokój to czynniki, za które trzeba zapłacić odpowiednie pieniądze. Ceny domów wolnostojących od inwestora są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od metrażu i wielkości działki, lokalizacji, rozwiązań architektonicznych czy wdrożonych systemów. Domy w stanie deweloperskim kosztują od około kilkuset tysięcy złotych nawet do dwóch milionów złotych.
Nieco tańsze inwestycje obejmują domy w zabudowie szeregowej oraz bliźniaki. Te mogą być zlokalizowane nawet w pobliżu centrum lub w strategicznych punktach miasta, oferujących dogodną komunikację i szeroką ofertę edukacyjną.
Oferty domów od dewelopera
W przypadku chęci zakupu własnego domu z inwestycji deweloperskiej należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę i lokalizację, ale i możliwość dojazdu do pracy, szkoły czy uczelni, jak również bliskość niezbędnych punktów handlowo-usługowych.
Równie ważny jest czas, ponieważ nowo powstające inwestycje często bywają rezerwowane jeszcze przed oddaniem obiektu do użytku. Jest to efekt reklamy i sprawnej kampanii marketingowej, w których zachęca się do składania ofert wyłącznie na podstawie projektu. Taki typ transakcji staje się w Polsce coraz bardziej popularny, co widać przy przeglądaniu bieżących ofert, których przedmiotem są nowe domy – rynek pierwotny.