Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca zwiększonego minimalnego wkładu własnego przy udzielaniu kredytów hipotecznych od nowego roku spowodowała poruszenie na rynku mieszkaniowym. To ostatnie chwile, by skorzystać z ofert banków finansujących 90% wartości nieruchomości. Okazuje się jednak, że początek 2016 roku nie musi oznaczać końca niskiej wymaganej kwoty 10% wartości nieruchomości.
Kolejne banki potwierdzają, że nie zamierzają się wycofać z dotychczasowej oferty. Takie stanowisko objął m.in. największy bank w Polsce PKO BP będący nieformalnym wzorem dla pozostałych instytucji finansowych wyznaczając standardy i kierunek bankowości. Opracowana przez KNF Rekomendacja S (dokument będący zbiorem zasad dotyczących dobrych praktyk w zakresie należności banków wynikających z udzielonych kredytów hipotecznych) zawiera zapis umożliwiający udzielanie kredytów do 90% wartości nieruchomości pod warunkiem dodatkowego zabezpieczenia lub odpowiedniego ubezpieczenia.
Do banków, które nie zamierzają wprowadzać istotnych zmian w kwestii udzielania kredytów należą również m.in. Eurobank, Bank Millenium, Alior Bank, Raiffeisen Polbank i Deutsche Bank. Warunkiem uzyskania finansowania do LtV 90% będzie ubezpieczenie brakującej części wkładu własnego, którego koszt zostanie przerzucony na klienta w formie podwyżki marży lub nałożenia prowizji. W przypadku braku takiego ubezpieczenia finansowanie wyniesie maksymalnie 80%. Wiele banków nie podjęło jednak jeszcze ostatecznej decyzji o wprowadzeniu zmian od 2016 roku.
Co na to KNF? Okazuje się, że według Komisji podwyższona marża i wprowadzona prowizja nie stanowią ubezpieczenia niskiego wkładu i mogą nie spełniać warunków stosowania podwyższonego LtV. Taka opinia KNF może wpłynąć na stanowisko banków w kwestii udzielania kredytów hipotecznych w 2016 roku na niezmienionych warunkach. Bardzo możliwe, że po raz kolejny interpretacja banków rozminie się z pierwotnym zamysłem Komisji.
Użyj kalkulatora, aby obliczyć swoją zdolność kredytową