Koncepcja miasta ogrodu powstała w ostatnich latach XIX wieku, a jej autorem był Ebenezer Howard, słynny brytyjski urbanista.
Przedstawiał on ideę miast wolnych od slumsów, rozkwitających dzięki efektowi synergii największych zalet miasta i wsi. Oprócz nieograniczonych możliwości, łatwego dostępu do rozrywek i wysokich płac dla mieszkańców, obowiązywać miała jednoczesna powszechna harmonia, świeże powietrze i niskie opłaty za użytkowanie gruntów. Zrealizowane w duchu tej idei inwestycje cechowały się ograniczoną wielkością, a także z góry zaplanowanymi, otaczającymi tereny mieszkalne pasami zieleni, a nawet polami uprawnymi. Koncepcja nie przetrwała walki z nowoczesnymi molochami i drapaczami chmur, to po ponad stu latach stała się jedną z najoryginalniejszych koncepcji w architekturze.
Współcześnie w Polsce powstają projekty Miasta-ogrody, oparte o idee Howarda.
Przykładem takiego projektu jest zespół mieszkaniowy „Miasto Ogród” w Gliwicach, a także „Ligota Park” w Katowicach, powstały w 2007 r. Jedna z najnowocześniejszych inwestycji została zaprojektowana przez specjalistę architektonicznego praktykującego koncepcję Miasta-ogrodu - Wojciecha Wojciechowskiego.
Domy budowane w Katowickiej Ligocie przypominają luksusowe kamienice z lat 30 XX wieku, w których jasne elewacje wzbogacone są licznymi tarasami, ogrodami zimowymi, czy drewnianymi okładzinami. Czteropiętrowe bloki utworzą zamknięte kwartały z zielonymi dziedzińcami. Dzielnica Ligota w latach 30-tych pomyślana była jako Miasto-ogród, idealna dzielnica mieszkaniowa. Idea ta zachowana została do dnia dzisiejszego, dzięki zleceniu cieszyńskiej firmy Atal, która jest deweloperem osiedla.
Na zlecenie Atalu powstaje również inna inwestycja oparta na architektonicznej koncepcji miasta ogrodu, osiedle Nowe Polesie w zachodniej części Łodzi. Projekt osiedla został wykonany przez renomowane biuro projektowe Kanon i należy do najbardziej nowoczesnych koncepcyjnie i technologicznie inwestycji w Łodzi.
Pomimo upływu lat, koncepcja Ebenezera Howarda pozostaje wciąż popularna, ponieważ w czasach postępującej globalizacji oraz niezwykle szybkiego trybu życia, perspektywa mieszkania w enklawie zieleni trafia do coraz większej ilości ludzi.
Zobacz oferty nieruchomości firmy Atal S.A.
Źródło: (materiał inwestora)